گچ سوپر چیست

گچ سوپر چیست؟

گچ سوپر میکرونیزه محصول اولیه گچ با خلوص بالای سولفات کلسیم همی هیدرات (CaSO4.0.5H2O) است. این محصول مشی کمتر از 200 میکرون دارد و به همین دلیل گچ سوپر میکرونیزه نامیده می شود.

تولید این نوع گچ سوپر تنها با استفاده از ماشین های سنگ زنی بسیار قدرتمند ممکن می شود. این ماشین ها می توانند سنگ گچ را به قطعات بسیار ریز در حد میکرون تبدیل کنند. از گچ سوپر میکرونیزه برای سفیدکاری ساختمان، ابزارکاری و قالب ریزی استفاده می شود.

طرز تهیه و فرآوری گچ سوپر

گچ ماده معدنی متشکل از کلسیم سولفات دی هیدراته است. پس از تبخیر آب دریاها یا دریاچه ها تشکیل می شود. سپس سنگ گچ از جایی که قبلا بستر دریا بوده است استخراج شده و برای تولید انواع پودر گچ استفاده می شود. روش دیگری نیز برای تهیه گچ وجود دارد که از گوگردزدایی گاز دودکش در نیروگاه ها به دست می آید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

کربنات کلسیم خالص یک ماده معدنی ترکیبی نسبتاً نرم با سختی Mohs 2  است (سختی معمول ماده های معدنی). با این حال، گچ استخراج شده ممکن است دارای بخش جزئی از ناخالصی های ساینده مانند کوارتز یا ماسه باشد که می توانند کیفیت محصول نهایی را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین لازم است تا گچ آسیاب شده و ناخالصی های آن جدا شوند تا بتوان انواع مختلف گچ از جمله گچ سوپر را تولید کرد.

گچ ماده معدنی متشکل از کلسیم سولفات دی هیدراته است
گچ سوپر میکرونیزه محصول اولیه گچ با خلوص بالای سولفات کلسیم همی هیدرات (CaSO4.0.5H2O) است

آسیاب گچ

یکی از روشهای استاندارد آسیاب گچ استفاده از آسیاب طبقه بندی (جداکننده) هوا است. این دستگاه دارای یک دیسک روتور چرخان با چکش است که با سرعت حداکثر 23000 فوت در دقیقه می چرخد.

توزیع اندازه ذرات

اندازه ذرات توسط جداکننده داخلی مبتنی بر هوا کنترل می شود، تا توزیع اندازه ذرات گچ تولید شده بسیار دقیق باشند. این جداکننده های مبتنی بر هوا، طراحی های مختلفی دارند. هر یک از انواع آنها برای تهیه گچ در سایز مشخصی کاربرد دارد.

با استفاده از این جداکننده ها می توان گچ با مش 100 یا مش کمتر از 10 میکرون تولید کرد. برخی از انواع این جداکننده ها در برابر سایش نیز مقاوم هستند و از کاربید تنگستن ساخته شده اند. این جداکنند ها دارای آسترهایی از جنس Ni-Hard یا سرامیک هستند که به جداسازی ناخالصی های ساینده و هم چنین افزایش عمر اجزای دستگاه آسیاب کمک می کنند.

خشک کردن

پس از آسیاب و جداسازی ناخالصی ها از گچ، می توان از جریان هوای گرم برای خشک کردن محصول نیز استفاده کرد.

پودر گچ سوپر میکرونیزه در محیط های کنترل شده ای تهیه می شود تا خلوص کافی داشته باشد. هم چنین این نوع گچ با روش های مختلفی خشک می شود تا رطوبت آن تقریبا به صفر برسد.

طرز تهیه ملات گچ سوپر

از گچ سوپر در ساختمان سازی، به خصوص در سنگ کاری و تزئینات پایانی دیوارها استفاده می شود. گرم کردن گچ باعث می شود که مولکول های آب خود را از دست بدهد و پودر گچی ایجاد کند که بعدا بتوان با افزودن آب به آن، ملات گچ را تهیه کرد.

برای تهیه ملات گچ سوپر، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • یک ظرف تمیز (گرد و غبار، روغن و ذرات کوچک باید از سطح کار پاک شود) را برای هر کیسه 10 کیلویی محصول با 5.8-6.5 لیتر آب پر کنید.
  • گچ را به آرامی به آب خالص اضافه کنید، تا سطح آن پوشانده شود.
  • 2-3 دقیقه صبر کنید تا گچ شناور در اثر خیس شدن در آب کاملا فرو برود.
  • آب و گچ را با همزن مکانیکی با سرعت کم مخلوط کنید تا مخلوط مناسبی بدست آید.

ویژگی ها و خواص گچ سوپر میکرونیزه

گچ سوپر نسبت به بقیه نمونه های بازار، سفیدتر و درخشان تر است که به دلیل اندازه بسیار کوچک ذرات آن محقق می شود. این نوع گچ نسبت به رطوبت، نفوذپذیری کمی دارد و بسیار پایدار است. استفاده از گچ سوپر بسیار راحت است و گچ کاری با آن بسیار تمیز در می آید.

چسبندگی و قدرت بالا

گچ سوپر میکرونیزه از چسبندگی و قدرت بسیار بالایی نیز برخوردار است. به همین دلیل، استفاده از آن، برای گچ کاری نهایی دیوارها باعث ایجاد یک پایان زیبا و یکنواخت روی دیوار می شود. چون گچ سوپر پس از خشک شدن ترک بر نمی دارد، سطح کار نهایی بسیار صاف و یکدست خواهد بود. دوام بالا و کارآیی آسان گچ سوپر آن را به یکی از گچ های معمول برای انجام گچ کای های ساختمان تبدیل کرده است.

عایق رطوبت

گچ سوپر رطوبت را از خود عبور نمی دهد. بنابراین برای دیوارهای خارجی که در معرض رطوبت بیشتری هستند نیز می توان آن را استفاده کرد.

دوام بالا

گچ سوپر قابل شست و شو است و بنابراین تا سه برابر بیشتر از گچ معمولی دوام دارد. استفاده از گچ سوپر باعث ایجاد جریان هوای مناسب می شود. علاوه بر این، به خوبی به سطح می چسبد. به دلیل اتصال مناسب با سطح، رنگ قرار گرفته روی گچ سوپر نیز دوام بالایی دارد.

زمان گیرش و مقاومت مناسب

زمان اولیه گیرش گچ سوپر بین 6 تا 12 دقیقه و زمان گیرش نهایی بین 12 تا 24 دقیقه تخمین زده می شود. مقاومت این نوع گچ حدود 13 N/mm2 است.

کاربرد گچ سوپر

از آنجایی که گچ سوپر میکرونیزه یک گچ سفید، با مش بندی ریز و مرغوب است، برای گچ کاری های نهایی با ظرافت بسیار مناسب است. البته، امکان تولید این نوع گچ در بازه ای از مش بندی های متفاوت (70-100 و 200) وجود دارد که آن را برای کاربردهای متفاوت مناسب می سازد.

  • از گچ سوپر می توان در صنایع ساختمان سازی و صنایع شیمیایی بهره گرفت.
  • از گچ سوپر میکرونیزه برای لایه نهایی گچ کاری با مش زیاد استفاده می شود.
  • علاوه بر این، می توان از آن در پزشکی، مجسمه سازی، گچ کاری و تزئینات نهایی، تولید پانل های گچی و دیوارهای پیش ساخته گچی نیز استفاده کرد.  

از مهمترین کاربردهای گچ سوپر در ساختمان سازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزئین و گچ کاری سطوح مختلف

گچ سوپر میکرونیزه یک لایه پایان دهنده است. از آن بعنوان آخرین لایه برای ایجاد سطحی براق و درخشان روی دیوار یا سقف استفاده می شود. علاوه بر این، می توان آن را روی سطوح دیگر مانند سطح چربی، سطوح بلوک های گچی و سطوح پانل های گچی نیز استفاده کرد.

تزئین دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان

با استفاده از پودر گچ میکرونیزه و ترکیبات پایه پلیمری در این محصول، می توان از مزایای زمان گیرش طولانی و ایجاد پوشش بسیار روشن در مقایسه با گچ های معمولی برخوردار شد. از گچ سوپر می توان هم در تزئین دیوارهای داخلی و هم دیوارهای خارجی استفاده کرد. این به دلیل مقاومت بالای گچ سوپر در برابر پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و تاول زدن آن است.

تزیین دیوارهای داخلی ساختمان
از گچ سوپر در تزئئین دیوارهای داخلی منازل استفاده می شود.

سقف و دیوار بتنی

گچ سوپر هم چنین قابل استفاده روی سقف و دیوارهای بتنی، دیوارهای رندر شده و بلوک های توخالی بتنی است. گچ سوپر دارای سهولت در استفاده است و کار بدون ترک خوردگی انجام می شود. علاوه بر این در برابر آتش مقاوم است و هدایت حرارتی بسیار پایینی دارد.

قیمت و انواع کیسه های گچ سوپر

قیمت گچ سوپر به عوامل مختلفی از جمله کیفیت تولید، خلوص و نوع بسته بندی آن بستگی دارد. اما به طور کلی اگر گچ سوپر را به صورت عمده در کیسه های سنگین تر خریداری کنید قیمت آن ارزانتر از زمانی است که به صورت خرده فروشی تهیه شود.

همان طور که اشاره شد، گچ سوپر میکرونیزه در مش های مختلفی از جمله 70، 100 و 200 در بازار عرضه می شود. بسته بندی گچ سوپر می تواند 25، 30 یا 40 کیلویی باشد که در کیسه های از جنس پلی پروپیلن، کاغذی، Ab Star یا Ad star و در پالت های چوبی عرضه می شود.

در ادامه به بررسی دقیق تر چند نوع از این کیسه ها و مزایای استفاده از هرکدام می پردازیم:

کیسه های Ad Star:

کیسه های Ad star یکی از انواع محبوب کیسه هایی هستند که برای نگهداری گچ و بسته بندی از آنها استفاده می شود. این کیسه ها به صورت ارجینال تولید شرکت Starlinger هستند که به عنوان یکی از برترین تولید کننده های دستگاه های بافندگی، دستگاه های پوشش و چاپگرها در دنیا شناخته می شود.

در حقیقت، اکثریت قریب به اتفاق کیسه های بافته شده پلی پروپیلن و FIBC که امروزه در جهان استفاده می شود، با پارچه ساخته شده روی دستگاه بافندگی Starlinger تولید می شوند!

کیسه ADStar به کیسه بسته بندی پلی پروپیلن بافته شده کوچک گفته می شود. با استفاده از اتصال شیر به آن می توان آن را از محصول مورد نظر پر کرد. عملکرد این کیسه ها بسیار شبیه به کیسه های کاغذی چندلایه است. با این تفاوت که در کیسه های Ad star تنها از یک لایه مواد استفاده می شود. برای آب بندی کیسه نیازی به استفاده از چسب نیست.

کیسه های Ad star در صورت نیاز می توانند با لایه های کاغذی یا پلی اتیلن نیز تولید شوند. با اینکه جایگزین های زیادی برای این نوع کیسه ها وجود دارد، اما می توان گفت که کیسه های Ad star از بهترین انواع کیسه ها برای نگهداری گچ سوپر هستند.  

می توان روی کیسه های Ad star با استفاده از استاندارد چاپ جوهر و چاپ پرس یا با پوشش BOPP  (پلی پروپیلن دو محوره) طرح های مختلفی را با کیفیت بالا چاپ کرد. از کیسه های Ad star علاوه بر نگهداری گچ سوپر، برای نگهداری دانه، کود و مواد شیمیایی در صنایع کشاورزی و هم چنین نگهداری مواد پتروشیمی، سیمان و غذای حیوانا نیز استفاده می شود. علاوه بر این، کیسه های ad star کوچکتر برای نگهداری غذا و ادویه نیز کاربرد دارند.

مزایای استفاده از کیسه های Ad star در ادامه آورده شده اند:

این کیسه ها بسیار مقاوم تر از کیسه های کاغذی یا پلی اتیلن هستند. چرا که از بافت پلی پروپیلن ساخته شده اند.  در صورت نگهداری در محل خشک و خنک ماندگاری این کیسه ها بسیار زیاد خواهد بود. البته اگر در معرض آفتاب نگهداری شود، تا حدود یک سال دوام خواهد داشت.

به طور معمول، کیسه های ad star 15-20٪ ارزان تر از کیسه های کاغذی یا کیسه های پلی اتیلن هستند.اگر بخواهید از کیسه های کاغذی یا پلی اتیلن با کیفیت بالاتر نیز استفاده کنید، این تفاوت بیشتر می شود.

کیسه های ad star با یک لایه پارچه ساخته می شوند. بنابراین در حمل و نقل فضای کمتری اشغال می کنند. در نتیجه، هزینه حمل و نقل این نوع کیسه ها کمتر بوده و باعث کاهش هزینه های مشتری می شوند. هم چنین استفاده از این کیسه ها فضای کمتری را در انبار اشغال می کند که خود می تواند بسیار با صرفه باشد.  

پلی پروپیلن بافته شده قابل بازیافت است و اثرات زیست محیطی کمتری نسبت به کیسه های گاغذی یا پلی اتیلنی دارد و از جنگل زدایی جلوگیری می کند.

در کیسه های Ad star می توان از میکرو پرفراژ برای ایجاد جریان هوای مناسب برای جلوگیری از خراب شدن محصولات نگهداری شده در آن استفاده کرد.

کیسه های کاغذی

با وجود اینکه کیسه های Ad star مزایای زیادی دارند، اما به هرحال توسط صنعت پلاستیک سازی تولید می شوند. این صنعت امروزه یکی از پرکاربردترین صنایع در کشور است. اما خطرات بسیار زیادی به دلیل عدم بازیافت پلاستیک های تولیدی برای محیط زیست دارد.یکی از مهم ترین کاربردهای این صنعت در تولید پلی پروپیلن برای کیسه های پلی پروپیلن و ad star برای نگهداری گچ است. با وجود مزایای بسیار زیاد آنها، استفاده از این نوع کیسه ها معایبی را نیز به همراه دارد.

در ایران در سال 1376 بیش از 600 هزار تن پلاستیک مصرف شده است. این مقدار 315 هزار تن پلی اتیلن سبک، سنگین و خطی بوده و 200 هزار تن پلی پروپیلن که بیشترین میزان مصرف آن در تهیه لوله، ظروف و الیاف مصنوعی بوده است.

با وجود این به نظر کیسه های ad star و پلی پروپیلن قابل بازیافت هستند. از این نظر نباید مشکلی برای محیط زیست ایجاد کنند. اما به دلیل عدم صرفه اقتصادی جمع آوری و بازیافت این کیسه ها برا ی تولیدکنندگان، این کار انجام نمی شود. بنابراین ضربه بزرگی به محیط زیست و طبیعت می زند.

جایگزین مناسب برای نگهداری گچ سوپر به جای کیسه های پلی پروپیلن، استفاده از کیسه های چندلایه کاغذی است. این کیسه ها آسیب ها و تخریب های کمتری را برای طبیعت به همراه دارد. این نوع کیسه ها با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته و به راحتی در طبیعت، بر خلاف کیسه های پلی پروپیلن، تجزیه می شوند.

نحوه نگهداری از گچ سوپر

گچ سوپر باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. مکانی که رطوبت آن زیر 30٪ باشد و دما کمتر از 72 درجه فارنهایت (22.2 درجه سانتیگراد) باشد، بهترین محل برای نگهداری این نوع گچ است. البته باید توجه شود که جایی که گچ از آن خریداری می شود، همین شرایط دمایی را فراهم آورده باشد. چرا  که در غیر این صورت رطوبت گچ سوپر خریداری شده بیش از حد استاندارد آن خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که تاریخ تولید روی جعبه یا کیسه گچ سوپر مربوط به قبل از دو سال پیش نباشد. تاریخ تولید معمولا رقم چهارم تا هفتم بارکد نه رقمی روی بسته گچ سوپر است.

در صورت عدم استفاده از گچ، آن را به ظروف در بسته و کوچکتر منتقل کنید. یا اطمینان حاصل کنید که کیسه گچ کاملا عایق بندی شده و محکم بسته شده است. توجه کنید که اگر گچ در معرض هوای آزاد قرار بگیرد، پس از مدتی دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

در صورت استفاده از گچ سوپر برای مصارف دندان پزشکی، حتما از ظروف مهر و موم شده استفاده نمایید. هم چنین بسته بندی باز شده گچ را در کشو نگهداری نکنید.

اگر در محل نگهداری رطوبت بیش از حد وجود داشته باشد، ممکن است باعث گلوله گلوله شدن گچ سوپر شود. هم چنین باعث افزایش سرعت گیرش و کاهش زمان کار شود. البته این باعث بلااستفاده شدن مواد گچی نمی شود. شما می توانید با تنظیم دوباره نسبت پودر و آب مصرفی برای تهیه ملات از این گچ استفاده کنید. البته پیش از مخلوط کردن گچ با آب حتما تکه های به هم چسبیده آن را خرد کنید تا دوباره حالت پودری به خود بگیرند. اما در این حالت باید انتظار تغییر زمان گیرش را داشته باشید.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

جمع بندی

گچ سوپر یکی از انواع کچ تولید شده با کیفیت بسیار بالا است. با استفاده از آن، می توان مساحت بیشتری را با مقدار کمتری گچ، سفیدکاری کرد. به کار بردن گچ سوپر برای ساختمان سازی موجب صرفه جویی در میزان گچ مصرفی شده و در نهایت باعث پایین آمدن هزینه های گچ کاری ساختمان نیز می شود.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.