gatch-micronize

با گچ میکرونیزه و کاربردهای آن آشنا شوید

گچ میکرونیزه یکی از بهترین محصولات تولیدی کارخانه های گچ است که برای مراحل پایانی گچ کاری و صیقل کاری استفاده می شود. گچ میکرونیزه، نوعی گچ با مش بالا است و به همین علت به عنوان پوشش نهایی گچ کاری بسیار مناسب و ایده ال است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

گچ میکرونیزه چیست و چگونه تولید می شود؟

گچ میکرونیزه مانند گچ معمولی از ماده معدنی و طبیعی دی هیدرات سولفات کلسیم تولید می شود. برای تولید این گچ، این ماده معدنی تا حد زیادی آسیاب یا میکرونیزه می شود. بر خلاف گچ های دیگر که مش پایینی دارند، گچ میکرونیزه بازدهی بالایی دارد.

گچ میکرونیزه یکی از محصولات اولیه گچ است که سولفات کلسیم همی هیدرات در آن خلوص بالایی دارد. این محصول با دانه های بسیار ریز (بیشتر از مش 200) و با استفاده از ماشین آلات سنگ زنی بسیار قوی تولید می شود.

گچ میکرونیزه برای سفیدکاری سازه های ساختمانی، ابزارکاری و قالب گیری استفاده می شود.
اندازه ذرات گچ میکرونیزه معمولا کمتر از 175 میکرون است و به همین دلیل با نام میکرونیزه شناخته می شود. این محصول که در مش های مختلف عرضه می شود، کاربردهای بسیار بیشتری نسبت به گچ معمولی دارد.

تولید گچ میکرونیزه

پس از تولید گچ معمولی، گچ وارد مرحله جدیدی می شود که در آن دوباره آسیاب می شود. به این ترتیب مش گچ تغییر می کند و گچ معمولی تبدیل به گچ میل فویل می شود. دانه بندی این نوع گچ معمولی است و برای برخی کاربردهای خاص، نیاز به الک کردن دارد.

روند تولید گچ میکرونیزه بسیار شبیه به گچ سفید و معمولی است، با این تفاوت که در خط تولید آن دستگاه دیگری به نام سپراتور وجود دارد.

این دستگاه ذرات گچی را که به خوبی آسیاب نشده و هنوز دانه درشت هستند، جدا کرده و برای آسیاب مجدد وارد خط می کند.

گچ میکرونیزه و کاربردهای آن
گچ میکرونیزه از ماده معدنی و طبیعی دی هیدرات سولفات کلسیم تولید می شود

دستگاه سپراتور چه تاثیری در تولید گچ میکرونیزه دارد؟

دستگاه سپراتور قابلیت کالیبراسیون دارد و می توان آن را به نحوی تنظیم کرد که تنها ذرات گچ با اندازه های مشخص از تیغه ها عبور کنند و بقیه ذرات گچ که هنوز به اندازه کافی آسیاب نشده اند، دوباره به خط تولید و دستگاه آسیاب برگردند.

تیغه های دستگاه سپراتور فاصله های مشخصی با بدنه دستگاه دارند. هر چه این فاصله کمتر باشد، ذرات گچ خروجی ریزتر خواهد بود. سپراتورها در دو نوع مختلف ساخته می شوند که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند.

سپراتورها به دو دسته دینامیک و استاتیک تقسیم می شوند و می توان با استفاده از آنها گچ هایی با اندازه ذرات 11 تا 0.002 میلیم متر یا مش 18 تا 3500 تولید کرد.

کاربردهای گچ میکرونیزه

گچ میکرونیزه از پیشرفته ترین محصولات تولیدی در صنایع گچ است و در همین صنعت و صنایع دیگر کاربردهای بسیار زیادی دارد.
مهندسین با طراحی برخی دستگاه های آسیاب جدید، امکان تولید محصولات میکرونی را در کارخانه ها فراهم آورده اند. نامگذاری گچ میکرونیزه به این دلیل است که ذرات آن بسیار ریز هستند و بنابراین کاربردهای بیشتری نسبت به گچ معمولی دارد.

گچ میکرونیزه می تواند در مش های مختلف تولید شود و نشان می دهد که این گچ می تواند با الک های با سایزهای مختلف الک شود. ضمن اینکه گچ میکرونیزه بسیار نرم است و پیش از تهیه ملات نیازی به الک کردن ندارد.

کاربرد گچ میکرونیزه در ساختمان

گچ میکرونیزه یک گچ با مش بسیار بالا است که برای تکمیل و نهایی کردن گچ کاری استفاده می شود. به دلیل اینکه گچ میکرونیزه نسبت به گچ معمولی چند مرحله بیشتر آسیاب می شود، بسیار نرم است و برای همین برای مجسمه سازی و قالب گیری بسیار مناسب است.

مهم ترین کاربردهای گچ میکرونیزه عبارتند از:

  • سفیدکاری دیوارهای داخلی، سقف، ستون و سایر مکان ها
  • ابزارکاری تزئینی و گچ کاری
  • استفاده به عنوان ماده اولیه برای تولید گچ پلیمری و کامپوزیت
  • مجسمه سازی
  • قالب گیری

کاربردهای دیگر

گچ میکرونیزه هم چنین به خاک افروده می شود تا کلسیم و سولفور مورد نیاز گیاهان را تامین کند. برعکس آهک، گچ میزان خاک را تغییر نمی دهد.

گچ میکرونیزه منبع ارزشمندی برای جبران کمبود کلسیم خاک است. هم چنین، گچ میکرونیزه ساختار خاک را بهبود می بخشد و از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

داشتن منیزیم بالا و سدیم باعث می شود که خاک ساختار مناسبی نداشته باشد و آب و مواد غذایی به خوبی نتوانند در آن جریان پیدا کنند. اما افزودن گچ میکرونیزه به خاک، باعث افزایش نفوذ آب و هوا به آن می شود.

خواص گچ میکرونیزه

گچ میکرونیزه رنگ بسیار سفیدی دارد و برای همین نسبت به دیگر نمونه های موجود در بازار از آن استقبال بیشتری می شود. به دلیل رنگ سفید و درخشنده ای که دارد، از گچ میکرونیزه می توان به راحتی برای سفیدکاری و پوشش ساختمان استفاده کرد.

نفوذ پذیری پایین

گچ میکرونیزه هم چنین نفوذپذیری پایینی در برابر رطوبت دارد و بنابراین برای پوشش دیوار ساختمان بسیار مناسب است و از ساختمان در برابر آّب و رطوبت محافظت می کند.

بازدهی بالا

گچ میکرونیزه بازدهی بسیار بالایی دارد و بنابراین نسبت به گچ های دیگر برای پوشاندن یک سطح مشخص، مقدار کمتری از آن لازم است. این به صرفه جویی در وقت و هزینه های ساختمان سازی بسیار کمک می کند.

استفاده آسان

کار با گچ میکرونیزه بسیار راحت است و نیازی به الک کردن ندارد. هم چنین گچ میکرونیزه پوشش عالی را برای دیوارهای ساختمان ارائه می دهد.

پایدار و مقاوم

با وجود اینکه گچ میکرونیزه بسیار نرم است و مش بالایی دارد، اما پایدار و بسیار مقاوم است. با استفاده از گچ میکرونیزه، نیازی به نگرانی برای ترک خوردن یا خراب شدن گچ کاری نخواهید داشت.

گچ میکرونیزه مقاومت فشاری و کششی بسیار بالایی دارد. هم چنین زمان گیرش اولیه آن حدود 6 دقیقه (در دمای معمولی) است. زمان گیرش ثانویه (نهایی) گچ میکرونیزه در دمای معمولی حدود 12 دقیقه است.

جمع بندی

گچ میکرونیزه یکی از مهم ترین محصولات تولیدی در صنعت گچ است که کاربردهای زیادی دارد. به دلیل داشتن مش بالا و اندازه ذرات بسیار ریز، این گچ سفید و درخشنده و بسیار نرم است. این گچ در اندازه های مختلف بسته بندی و تولید می شود. از این نوع گچ می توان در سفیدکاری و کاربردهای بسیاری بهره برد.

هم چنین گچ میکرونیزه مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل برای گچ کاری بسیار مناسب است. با استفاده از گچ میکرونیزه، دیوارهای ساختمان را می توان از نفوذ آب و رطوبت نیز محافظت کرد.

برای خرید گچ میکرونیزه باید به کیفیت و معتبر بودن برند تولید کننده آن توجه کنید تا در کاربردهای مختلف بیشترین بازدهی را داشته باشد. درصورت نیاز به خرید این محصول با کیفیت بالا و قیمت مناسب می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.