دیوار گچی پیش ساخته

دیوار گچی پیش ساخته

دیوار گچی پیش ساخته نوعی محصول ساختمانی است که می تواند در خارج از محل ساختمان سازی تولید و سپس در محل مونتاژ شود. این محصول جایگزینی برای ساخت و ساز سنتی در محل ساختمان است.

استفاده از دیوار گچی پیش ساخته می تواند زمان ساخت را سریعتر کرده و باعث افزایش کیفیت ساخت ساختمان شوند. چرا که پنل های گچی تولید شده در ساختمان، به علت هماهنگی بیشتر فرآیندهای زنجیره تامین و تولید در محیط کنترل شده کارخانه، از کیفیت و یکدستی بیشتری برخوردارند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

با این حال، طراحی دقیق دیوارهای گچی پیش ساخته باید در اوایل فرآیند ارائه شود. زیرا هرگونه عدم دقت یا تغییرات در میانه های فرآیند تولید می تواند تأثیر قابل توجهی در هزینه داشته باشد.

انواع پانل های گچی مورد استفاده در ساختمان سازی

دو نوع اصلی پانل های گچی در ساختمان سازی استفاده می شوند که پانل های باز و بسته نام دارند.  

پانل سازه ای باز

پانل های سازه ای باز یک چارچوب دیواری از قبل مونتاژ شده هستند. آنها بعداً با عناصر دیگری (مانند عایق، لایه های کنترل بخار، روکش خارجی و …) در محل نصب می شوند. این روش در مقایسه با ساخت و سازهای سنتی سریع تر و انعطاف پذیرتر است. اما در محل ساختمان سازی باید کارهایی روی پانل ها انجام شود تا دیوار به شکل نهایی خود در بیاید.

پانل های سازه ای باز یک چارچوب دیواری از قبل مونتاژ شده هستند
دو نوع پانل گچی باز و بسته در ساختمان سازی استفاده می شود.

پانل سازه ای بسته

در مقابل، پانل های سازه ای بسته، پانل های گچی دیواری از پیش مونتاژ شده ای هستند که همه عناصر (از جمله در، پنجره، کانال های لازم برای سرویس های داخلی و تزئینات نهایی دیوار مانند گچ کاری) را به طور کامل در خود دارند. پانل های بسته معمولاً بزرگتر و سنگین تر هستند، و اغلب به جرثقیل برای مونتاژ در محل نیاز دارند.

عملکرد و طول عمر کل پانل های پیش ساخته بستگی به خطر خرابی طولانی مدت، استفاده از مواد مناسب و یکپارچگی و دقت اتصالات بین پانل ها، کف ساختمان و سقف ها دارد.

گچ کاری با استفاده از پانل های گچی پیش ساخته یا معمولی؟ کدام یک بهتر است؟

به طور کلی گزینه مناسب برای انجام گچ کاری های تزئینی و پر از جزئیات، استفاده از گچ معمولی است. یک گچ کاری سنتی می تواند به دیوارها و سقف های شما نتیجه ای صاف و منحصر به فرد بدهد. اما تخته های گچ نمی توانند با آن رقابت کنند. گچ مرطوب علاوه بر جلوه زیبا به ساختمان، فوق العاده بادوام و مقاوم در برابر تخریب در طول زمان است.

مزایای گچ معمولی نسبت به دیواره های گچی پیش ساخته

انتخاب گچ مرطوب، محدودیت های پانل های گچی را ندارد. صرف نظر از اندازه، شکل یا جزئیات کوچک محل گچ کاری مانند پنجره ها یا قاب درها، اگر از یک گچ کار با مهارت کافی کمک بگیرید، می توانید هر ناحیه موردنظر خود را گچ بزنید. هم چنین گچ مرطوب مهر و موم بهتری نسبت به تخته گچ در مقابل جریان هوا فراهم می کند. به این معنی که اتاق شما بهتر گرما را حفظ می کند. هم چنین امکان ورود رطوبت به اتاق از طریق درز پنجره ها و درها کمتر می شود.

اکنون احتمالاً فکر می کنید گچ مرطوب همیشه انتخاب بهتری است و دیوارهای گچی پیش ساخته عملا هیچ کاربردی ندارند، اما این طور نیست. استفاده از ملات گچ مشکلات و نکات منفی خود را نیز دارد.

معایب گچ معمولی نسبت به دیواره های گچی پیش ساخته

بزرگترین این مشکلات مهارت و تجربه لازم برای استفاده موثر از گچ مرطوب است. به همین دلیل گچ کاران خوب قبل از شروع کار کردن مستقل، سالها به عنوان کارآموز مهارت های خود را تمرین می کنند و بهبود می بخشند.

اینکه خود شما بدون هیچ مهارتی دست به گچ کاری دیوار یا اتاق خود بزنید هم قطعا توصیه نمی شود. چرا که بدون داشتن تجربه لازم، مطمئناً پس از اتمام کار و خشک شدن گچ با یک دیوار ناصاف و پر از ترک مواجه خواهید شد.  

اگر پول و وقت کافی برای انجام گچ کاری دارید، گچ مرطوب گزینه بسیار مناسبی است. اما در غیر این صورت می توانید از راه حل جایگزین یعنی  دیوارهای گچی پیش ساخته استفاده کنید.  

مزایای استفاده از دیوارهای گچی پیش ساخته و پانل های گچی

اگر به دنبال یک روش موثر برای ساخت دیوارهای گچی هستید اما وقت کافی برای استخدام کردن کارگران یا خشک شدن گچ ندارید، پانل های گچی جایگزین خارق العاده ای برای روش های سنتی گچ کاری هستند.

پانل های گچی، تخته های آماده ای هستند که می توانید آن ها را به دیوارهای خود بچسبانید. شما می توانید به سادگی دیوار یا اتاق خود را اندازه بگیرید، تعداد مناسب پانل های گچی را سفارش دهید و تمام. تنها کاری که برای شما باقی مانده این است که تخته ها را به دیوار اتاق محکم کنید. سپس درزهای بین آنها و جای سوراخ پیچ ها را با ترکیب های متصل کننده مناسب پر کنید. پس از آن می توانید یک دیوار صاف و یکدست داشته باشید.

به یاد داشته باشید پس از استفاده از مواد اتصال دهنده تخته ها، صبر کنید تا این مواد خشک شوند. سپس دیوارها را سمباده بزنید تا سطح آن کاملا یکنواخت و یکدست شود.  

استفاده از دیوارهای گچی پیش ساخته باعث می شود که دیگر نگران ترک خوردن یا یکدست نبودن دیوار پس از اتمام کار نباشید. چرا که گچ دیوارهای پیش ساخته از قبل خشک شده است. هم چنین نصب آن حتی بدون تجربه قبلی، بسیار آسان تر از گچ کاری است.

شما این امکان را دارید که مستقیما دیوارهای گچی پیش ساخته را کاغذ دیواری کنید. اما در حالت ایده آل، بهتر است که روی دیوار را با ماده خاصی بپوشانید. این به شما اجازه می دهد که در آینده، بتوانید به راحتی کاغذ دیواری را بکنید و آن را تعویض کنید.

پانل های گچی، تخته های آماده ای هستند که می توانید آن ها را به دیوارهای خود بچسبانید
دیوارهای گچی بیش ساخته یکی از محصولات پرکاربرد گچ ساختمانی می باشد.

معایب استفاده از دیوارهای گچی پیش ساخته و پانل های گچی

چالش برانگیزترین جنبه نصب دیوارهای گچی پیش ساخته احتمالاً قسمت چسباندن پانل های گچی به یکدیگر است. برای انجام موفقیت آمیز این مرحله نیاز به ابزار و مواد مناسب برای اتصال تخته ها به یکدیگر خواهید داشت. به عنوان مثال، شما نیاز به تعدادی چاقوی مخصوص  در اندازه های مختلف برای راحت تر کردن کار خواهید داشت.

دیوارهای گچی پیش ساخته استاندارد برای اکثر محیط ها ایده آل هستند. اما نباید از آنها در شرایطی که به طور مداوم در معرض رطوبت هستند استفاده کرد. برای آشپزخانه، حمام و مناطق مرطوب مشابه، باید از انواع خاصی از پانل های گچی استفاده کرد. پنل هایی که معمولا هسته گچی آنها با موادی مانند سیلیکون تقویت شده تا در برابر رطوبت مقاوم باشند.

ترک خوردگی در دیوارهای گچی پیش ساخته ممکن است به دلیل انقباض و انبساط تیرآهن های موجود در دیواره ها رخ بدهد. اگر پانل های گچی با استفاده از پیچ محکم شوند، احتمال این ترک خوردگی کاهش می یابد.

ویژگی های پانل گچی

پانل گچ در واقع یک لایه داخلی از گچ است که بین دو لایه بیرونی کاغذ آستر قرار دارد. هم چنین مواد مختلفی را می توان به لایه گچی افزود تا تخته گچ در نهایت ویژگی ها و استحکام متفاوتی داشته باشد.

ابعاد و شکل ظاهری

اکثر تخته های گچی دارای لبه مخروطی یا لبه مربعی شکل هستند. تخته های لبه مخروطی برای اتصال یا برش زدن ایده آل هستند. در حالی که لبه مربع معمولاً برای تزئینات نهایی دیوار استفاده می شود.

پانل های گچی به طور کلی دارای ورقهایی با عرض 1200 میلی متر است که متناسب با فاصله استاندارد گل میخ 600 میلیمتری است که امروزه در ساختمان سازی استفاده می شود. البته تخته های گچی با عرض های دیگر هم برای کاربردهای خاص وجود دارند.  

سازگار با محیط زیست

اکثر تخته های گچ استاندارد یک سمت سفیدرنگ و یک سمت  قهوه ای دارند. آستر روی سمت سفید رنگ به طور خاص برای گچ کاری طراحی شده است و روی سمت قهوه ای امکان گچ کاری وجود ندارد. آسترهای کاغذی به طور کلی از کاغذ بازیافتی ساخته می شوند که یک مزیت بزرگ برای محیط زیست است.

مقاوم در برابر حریق

گچ از کریستالهای حاوی مقدار کمی آب (که با نام آب تبلور شناخته می شوند) تشکیل شده است. به هنگام آتش سوزی، این آب از بین می رود و به پایین آوردن درجه حرارت و جلوگیری از گسترش سریع آتش کمک می کند. از پانل های گچی به طور گسترده برای محافظت در برابر آتش استفاده می شود. به عنوان مثال، برخی از انواع پانل های گچی می توانند تا 4 ساعت از گسترش آتش جلوگیری کنند.  

مقاوم در برابر صدا

استفاده از دیوارهای گچی پیش ساخته برای کاهش سر و صدا خصوصاً صداهای منتقل شده در هوا مانند صدای حرف زدن و موسیقی مناسب است. تخته های گچی با کارایی بالا دارای هسته ای با طراحی ویژه هستند که عایق بندی بهتری را در برابر صدا فراهم می کند.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

جمع بندی

می توانیم بگوییم که استفاده از دیوارهای گچی پیش ساخته قطعا از گچ کاری راحت تر است. اما با به کار گرفتن مهارت مناسب، احتمالا گچ کاری نتیجه مطلوب تر و با کیفیت تری به شما خواهد داد. ولی در ازای آن، وقت و هزینه بیشتری نیز صرف خواهد کرد. اگر دیوار یا اتاق شما طرحی غیرمعمول داشته باشد، ممکن است مجبور باشید از یک گچ کار کمک بگیرید. اما توجه داشته باشید که به هرحال برای این نوع اتاق ها، نصب پانل های گچی احتمالا وقت بیشتری خواهند گرفت. برش پانل ها به اشکال منحصر به فرد با اره، محکم کردن آنها بر روی دیواری به شکل غیر معمول و سپس اتصال دادن تخته های گچی و پر کردن درزها و سوراخ ها با چاقوی مخصوص ، قطعا وقت بیشتری نسبت به کار یک گچ کار با تجربه از شما خواهد گرفت.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.