gatch-gipton

گچ گیپتون

گچ گیپتون به مواد سیمانی سفید تهیه شده از طریق آبگیری جزئی یا کامل گچ معدنی گفته می شود. ملات این نوع گچ معمولا با افزودن کندکننده ها یا سخت کننده های خاص به آب تهیه می شود و پس از ترکیب شیمیایی گچ با آب سفت می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

برای تهیه گچ گیپتون که مقاومت بیشتری دارد و برای پوشش نهایی ساختمان می تواند به کار رود، گچ در دمای بالایی خشک می شود و مواد شیمیایی مانند سولفات، آلوم یا بوراکس به آن اضافه می شود.

هم چنین الیاف، آهک یا خاک رس نیز برای ایجاد خواص مختلف به آن ممکن است اضافه شوند. در نهایت پس از استفاده از گچ گیپتون به عنوان پوشش نهایی، لازم است تا روی کار سنباده زده شود تا سطح نهایی صاف و یکدست باشد.

گچ گیپتون نوعی گچ سیمانی است، اما نسبت به سیمان، محتوای آهک کمتری داشته اما میزان سیلیس و آلومینا آن بیشتر است. هرچه آهک گچ بیشتر باشد، مقاومت شیمیایی بیشتری خواهد داشت.

کاربردهای گچ گیپتون

این نوع گچ به طور خاص برای استفاده روی بلوک های سیمانی بسیار مناسب است زیرا چسبندگی لازم را برای چسبیدن به این نوع سطوح دارد. علاوه بر این، گیپتون می تواند روی سطوح آجری، فوم، سفال و یونولیت نیز به کار رود.
گچ گیپتون از زمان های قدیم در ساخت بناهای تاریخی نیز استفاده می شده است و امروزه نیز برای ترمیم و بازسازی بناهای قدیمی به کار می رود.

نحوه استفاده از گچ گیپتون روی سطوح بتنی

استفاده از گچ بر روی دیوار بتنی می تواند ظاهر آن را تغییر دهد، آن را تراز کرده، در برابر رطوبت مقاوم تر کند و به شما امکان ایجاد بافت های متفاوت روی سطح دیوار را بدهد. گچ کاری دیوار بتنی با انواع گچ زمان می برد و برای اینکه نتیجه ایده آلی از گچ کاری بگیرید باید ابتدا دیوار را آماده کنید و برای این کار نوع گچ و زمان سفت شدن و خشک شدن آن را در نظر بگیرید.

طی کردن مراحل اولیه آماده سازی اهمیت بسیاز زیادی در زیبایی و دوام کار دارد. سطحی که آماده نشده باشد در نهایت ترک خورده و گچ از دیوار جدا می شود. همچنین وجود هر گونه ناخالصی از جمله رنگ قدیمی، خاک، کپک و قارچ همگی مشکلاتی را در مراحل بعدی گچ کاری ایجاد خواهند کرد. به همین علت توصیه می شود که قبل از شروع گچ گاری، سطح کار کاملا تمیز و آماده شود.

گچ کاری با گچ گیپتون بهتر است توسط افراد باتجربه انجام گیرد تا مراحل کار به دقت انجام شده و نتیجه رضایتبخش باشد.

در ادامه مراحل گچ کاری با گچ گیپتون را به هم مرور می کنیم:

مرحله اول

دیوار بتنی را آماده کنید. اگر دیوار رنگ شده است و رنگ در حال کنده شدن یا پوسته پوسته شدن است، تمام رنگ باید پاک شود. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که دیوار را سنباده بکشید.

مراحل گچ کاری با گچ گیپتون
مراحل گچ کاری ساختمان با گچ گیپتون

مرحله دوم

اگر مایل به سنباده زدن دیوار نیستید، بر روی دیوار بتنی رنگ شده، لت فلزی نصب کنید. از پیچ های بتونی 7/8 اینچی با واشرهایی با فاصله 12 اینچی برای چسباندن لت به دیوار استفاده کنید.

مرحله سوم

هر گونه ترک را درزبندی کنید و هرگونه کپک یا قارچ را از بین ببرید. محل اتصالات ملات را با برس سیمی تمیز کنید.

مرحله چهارم

پس از آماده سازی دیوار و پاک کردن هرگونه رنگ، ماده چسبنده ای را روی دیوار اسپری کنید. این ماده کمک م یکند تا گچ گیپتون بهتر به دیوار بچسبد. برای انتخاب صحیح مواد لازم دستورالعمل های ارائه شده توسط تولیدکننده گچ گیپتون خود را دنبال کنید.

مرحله پنجم

روی دیوار بتنی یک پوشش دوغاب بمالید.توجه کنید که دوغاب نه خیلی سفت و نه خیلی شل نباشد. برای دستیابی به یک روکش بسیار صاف، از دوغابی استفاده کنید که قوام تقریباً مایع دارد.

از یک ماله مناسب برای پوشاندن کل دیوار به ضخامت حدود 1/8 اینچ استفاده کنید. اجازه دهید این لایه به مدت یک روز خشک شود. این پوشش ابتدایی برای یک گچ کاری خوب و بدون نقص از اهیمت بالایی برخوردار است.

مرحله ششم

گچ گیپتون را طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید. با ماله یک لایه پایه روی دیوار به ضخامت 1/4 تا 3/8 اینچ بزنید. گچ را با استفاده از ماله صاف و یکدست کنید، اما اگر می خواهید دیوار بافت خاصی داشته باشد، نیازی به این کار نیست. اجازه دهید پوشش پایه خشک شود.

مرحله هفتم

با استفاده از همین تکنیک و مخلوط گچ، مثل مرحله قبل لایه دوم گچ را روی پوشش پایه قرار دهید.

مزایای استفاده از گچ گیپتون

پیمانکاران و سازندگان به استفاده از گچ گیپتون علاقه زیادی دارند. محبوبیت این گچ بیشتر به دلیل سهولت در استفاده و کمک به صرفه جویی در زمان است. برخی از مزایای گچ گیپتون عبارتند از:
سهولت اجرا (کارپذیری): گچ گیپتون را میتوان به صورت مستقیم روی دیوار آجری یا بلوک های سیمانی بدون نیاز به پوشش ابتدایی اعمال کرد. هم چنین گچ کاری و تراز آن با استفاده از گچ گیپتون بسیار ساده است.

بدون ترک خوردگی ناشی از انقباض: گچ گیپتون در مقایسه با گچ های سیمانی دیگر در واکنش با آب گرمای کمتری ایجاد می کند. بنابراین پس از خشک شدن نیز کمتر منقبض یم شود که باعث می شود ترک خوردگی در گچ کاری ایجاد نشود.

زمان گیرش کم: این گچ به سرعت خشک می شود و بنابراین می توان رنگ آمیزی دیوار را تنها پس از 72 ساعت بعد از گچ کاری آغاز کرد. این بسیار باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد.

بدون نیاز به زمان عمل آوری: گچ گیپتون بر خلاف گچ های سنتی نیازی به زمانی برای عمل آزودن ندارد، که منجر به صرفه جویی در مصرف آب و هم چنین زمان می شود.

عملکرد و کیفیت بالا: استحکام زیاد گچ گیپتون پس از خشک شدن آن را به یکی از بادوام ترین اما در عین حال سبک وزن ترین انواع گچ تبدیل می کند. این باعث کاهش مقدار بار مرده در سازه می شود.
ایجاد سطح صاف و یکدست: با استفاده از گچ گیپتون می توان گچ کاری با کیفیت بالا و سطح صاف و مناسبی داشت.

جمع بندی

گچ گیپتون یکی از پرکاربردترین انواع گچ در میان مصالح ساختمانی است. این نوع گچ استحکام زیادی دارد و هم چنین می تواند از ساختمان در برابر آتش محافظت کند. این محصول به راحتی در دسترس است و قیمت مناسبی دارد.

این ویژگی ها باعث صرفه جویی در هزینه های کلی یک پروژه ساختمانی می شود و از آنجاییکه زمان کمی برای گچ کاری نیاز دارد، زمان اتمام پروژه را نیز جلو می اندازد. از گچ گیپتون باکیفیت می توان به راحتی برای روکاری و اهداف تزئینی نیز بهره برد.

اگر برای پروژه های ساختمانی یا تعمیر و بازسازی بناهای قدیمی نیاز به گچ گیپتون باکیفیت بالا دارید می توانید بهترن انواع گچ را با قیمت مناسب از مجموعه ما سفارش دهید.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.