گچ رنگی مورد استفاده در ساختمان

گچ رنگی؛ مراحل ساخت گچ های رنگی و کاربرد های آن

گچ رنگی به عنوان پوشش نهایی برای سطوح و به خصوص دیوار ساختمان و استخرها استفاده می شود. این گچ به علت انعطاف پذیری و دوام فوق العاده ای که دارد، به شدت محبوب شده است.همانطور که از نام آن پیدا است، با افزودن رنگ به زیبایی آن اضافه شده و کاربردهای متنوعی پیدا کرده است.

ویژگی ها

گچ رنگی ویژگی هایی مشابه با گچ سفید ساده دارد. هرچند خصوصیاتی مثل چسبندگی، رنگ پذیری، پوسته پوسته شدن و چروک شدن در هر دو نوع گچ باید در نظر گرفته شود اما در این گچ بیشتر مورد توجه قرار می گیرد چون به عنوان لایه نهایی باید از ویژگی های بهتری برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

اگراین گچ که به درستی و با رنگ های مناسب ساخته شود، سایه طبیعی و پاک نشدنی را ایجاد می کند. این گچ، بدون نیاز به رنگ آمیزی دیوارها، کار را به پایان می رساند.

 • انعطاف پذیر هستند،
 • ترک نمی خورند
 • پوسته پوسته و جدا نمی شوند.

لایه محافظتی در برابر رطوبت و آب ایجاد می کنند. در عین حال به اجزا تشکیل دهنده دیوار، اجازه تنفس می دهند.

زیبایی ظاهری به دلیل مواد طبیعی، سایه های رنگی و بافت خاصی که دارد، فوق العاده است.

کیفیت ثابت و دوام و ماندگاری بالا از مهمترین خصوصیات آنها است.

مزایای کاربرد گچ رنگی

از مهمترین مزایای استفاده آن عبارتند از:

 • بعد از گچ پایه قابل اجرا است
 • برای استفاده روی دیوارهای داخلی و فضای باز ایده ال است
 • مقاومت بسیار بالایی دارد
 • ضدآب است
 • سطح نهایی را بدون نیاز به رنگ آمیزی، به رنگ دلخواه در می آورد
 • دوام بالایی دارد
 • سطح بسیار صافی روی دیوار ایجاد می کند.
 • عایق صدا است.
 • تنوع رنگی بالایی دارد.
 • به آسانی و به سرعت دیوار را پوشش می دهد.

تاریخچه کاربرد

 افزودن رنگ به گچ سفید ساده برای کاربردهای مختلف، قرن ها است که انجام می شود. به طور مثال، در روم باستان از رنگ های اخرایی که از مواد طبیعی تهیه می شدند، برای تولید سایه های منحصر به فرد و چشم نواز در گچ های آهکی مورد استفاده روی دیوارهای خارجی بناها استفاده می شد.

در دوره بیزانس نیز پوشش دیوار با گچهای رنگی که به صورت ملاتهایی با غلظت زیادی از سرامیک های خرد شده و پودر شده و گاهی اوقات پوزولان تهیه می شد، متداول بود. این ملات، معمولا به رنگ قرمز روی بناها دیده می شد. استفاده از این پوشش های رنگی از دوره اولیه مسیحیان در “Basilikes” بیزانس شروع شد و کاربرد آن در کل دوره بیزانس نیز متداول باقی ماند.

سیر تحول در استفاده آن از زمان بیزانس تا به امروز منجر به تولید گچ های مدرن شده است. با توجه دستورالعمل هایی که در تولید ملات اهمیت دشاته و از گذشته های دور به ما رسیده، دوام و زیبایی بالایی را ایجاد کرده است.

از چه نوع رنگی برای تولید این گچ استفاده می شود؟

این روزها، رنگهای زیادی وجود دارد که می توان به گچ اضافه کرد تا آن را مدرن جلوه دهد. اما متداول ترین رنگهای مورد استفاده، آبی، سبز، خاکستری، سیاه و قهوه ای هستند. این رنگ ها به نوعی محبوب ترین آنها به شمار می آیند.

برای تولید انواع گچ های رنگی که در حال حاضر در بازار موجود است و به عنوان پوشش نهایی دیوار ساختمان با استخر، یا گچ بری های معاصر با سیمان افزوده کاربرد دارد، از رنگدانه های غیرآلی حاوی مواد معدنی استفاده می شود.

از این نوع مواد رنگی به این دلیل استفاده می شود که تنها رنگهایی هستند که با سطح بالای pH گچ حاوی عناصر سیمان سازگار هستند. در عین حال مواد سبکی هستند که سرعت خشک شدن آنها مطلوب است.

رنگدانه های غیر آلی می توانند کاملاً طبیعی مانند رنگ اخرایی یا ترکیبات طبیعی مصنوعی ساخت انسان مانند اکسیدهای آهن باشند.

انواع گچ رنگی

 این گچ را می توان بر اساس تن رنگ به سه دسته طبقه بندی کرد: گچ های زمینی ، آفتابی و استخری.

 • بژ و قهوه ای در  دسته گچ های زمینی طبقه بندی می شوند.
 • در حالی که انواع طیف نارنجی، زرد و قرمز، گچ های آفتابی هستند.
 • انواع رنگ سبز و آبی سرد نیز به عنوان گچ های آبی یا استخری شناخته می شوند.

انتخاب رنگ با توجه به کاربرد گچ و در نهایت بسته به اولویت صاحب کار تعیین می شود.

نحوه ساخت گچ رنگی پرکاربرد در دیوار ساختمان یا استخر

برای تولید انواع گچ رنگی، رنگدانه ها بدون در نظر گرفتن مصالحی که بعدا ممکن است در کاربردهای مختلف به آن اضافه شود، متناسب با وزن گچ خشک به آن افزوده می شوند.

میزان رنگدانه مورد استفاده نیز به میزان تیره یا روشن بودن رنگ مورد پسند صاحب کار برای گچ بستگی خواهد داشت. برای رنگدانه های طبیعی، این مقدار نباید بیش از 20 درصد وزن آهک خشک باشد، در حالی که برای رنگدانه های تولید شده از اکسید، مقدار مورد استفاده نباید بیش از 15 درصد از وزن آهک خشک باشد.

مراحل کاربرد و اعمال بر روی دیوار

برای اعمال آن ، ابتدا باید یک لایه اتصال بتن به گچ را روی دیوار بکشید.

پس از خشک شدن کامل این لایه، گچ را مستقیماً روی دیوار بکشید. ابتدا با یک لایه اولیه که حداکثر یک لایه ۱ سانتی است، شروع کنید. هم چنین باید اجازه دهید گچ کمی سفت شود.

پس از سخت شدن لایه، باید لایه دیگری به اندازه نیم سانت روی آن بکشید و حداکثر 48 ساعت منتظر بمانید تا کاملاً سفت شود. بهتر است با پاشیدن دوره ای آب روی سطح، باعث مرطوب نگه داشتن ناحیه گچ کاری شوید.

وقتی این لایه کاملاً سفت شد باید یک لایه نهایی به ضخامت نیم سانت به رنگ دلخواه اعمال شود. بعد از 48 ساعت می توان از دیوار استفاده کرد.

مهم ترین کاربرد ها

•           پوشش نهایی دیوارهای داخلی

•           پوشش نهایی دیوارهای خارجی

•           دیوارهای گچی مدرن

•           گچ کاری های مدرن

•           پوشش دیوار استخرها

استفاده برای استخر

گچ مورد استفاده برای استخرها علاوه بر رنگ های متنوع، تمام خصوصیاتی را که به طور معمول در گچ استخر سفید وجود دارد، برجسته می کند که ایجاد موج می تواند بارزترین آن باشد. با این گچ می توان طرح های مختلفی مثل لکه های رنگی، رگه ها، موج ها و هر نوع طرح متنوعی و قابل توجهی را ایجاد کرد.

گچ مورد استفاده در ساخت استخر

تغییر سایه رنگ گچ با اختلاط مقادیر مختلفی رنگ با گچ امکان پذیر است. ممکن است رنگ با گذشت زمان تاحدودی کمرنگ شود یا به تدریج روشن شود. اما غالباً سایه رنگ ایجاد شده با آنچه که پیش بینی شده تفاوت چندانی نخواهد داشت. بنابراین، نمی توان کمرنگ شدن گچ را جزو معایب آن به عنوان پوشش دیوار استخر محسوب کرد.

مزایای استفاده از گچ رنگی برای استخر

 • سطح نهایی را بدون نیاز به رنگ آماده می کند
 • سطوحی با “بافت طبیعی آب” ایجاد می کند
 • رنگ های طبیعی و هماهنگ با سایر نماها بوجود می آورد

مشکلات و معایب استفاده برای استخر و راه حل آن

گچ استخر با استفاده از رنگهای آلی یا رنگهای غیر آلی ساخته می شود که می تواند یک پوشش نهایی عالی برای استخر شما باشد، اما اگر مراقب نباشید، با گذشت زمان، رنگ گچ محو شده و باعث تغییر رنگ آب استخر شما می شود. علت این امر به دلیل انحلال گچ است که با کلر استخر واکنش می دهد.

مشاهده کلسیم اضافی یا “سفیدی” روی آنها از دیگر مشکلاتی است که برای گچ های استخری به وجود می آید. این پدیده در استخرهای با پوشش گچی، کاملا طبیعی است. اما در استخرهای رنگی بیشتر به چشم می آید زیرا رنگ سفید روی زمینه رنگی آنها خودنمایی می کند.

در صورتیکه از رنگ های با کیفیت برای ساخت گچ استخری استفاده شود و استفاده از ماده جدا کننده یا شفاف کننده به تعلیق این ذرات در آب تا زمانی که فیلتر شوند، کمک کند می توان تاحدودی این مشکل را برطرف کرد. همچنین می توان چندین ماه پس از راه اندازی، آب استخر را تخلیه کرد و یک اسید شستشوی سبک انجام داد تا باقیمانده کلسیم از بین برود.

رنگ های غیر آلی برخلاف رنگهای آلی در اثر برخورد مداوم سفید کننده هایی مانند کلر شسته نمی شوند و از بین نمی روند. بلکه فقط گچ هایی که با رنگهای آلی رنگی شده اند، با گذشت زمان محو می شوند. بنابراین، هنگام انتخاب رنگ برای گچ استخر، مهم است که توجه داشته باشید که فقط رنگ های غیر آلی با آن اضافه شده باشد.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.