زرد شدن گچ کاری

زرد شدن گچ کاری

زرد شدن گچ کاری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به طور کلی اشیاء به دلایل مختلف مانند آب، رطوبت و غیره می توانند زرد شوند. دلیل زرد شدن بستگی به موادی دارد که با آنها کار می کنید. به عنوان مثال در مورد کاغذدیواری، آب می تواند دلیل زردشدن باشد.

دلایل زرد شدن گچ کاری

برای یک خانه قدیمی، زرد شدن گچ اتفاق معمولی به حساب می آید. برای فهمیدن دلیل زرد شدن گچ کاری، شما باید موارد زیر را بررسی کنید:

آیا گچ مرطوب است یا چیزی شبیه چسب پشت گچ دیده می شود؟ در این صورت زرد شدن گچ می تواند به خاطر چسب باشد یا آب به داخل گچ نفوذ کرده باشد. شما باید بررسی کنید که در پشت دیوار لوله ای نشت نکرده باشد. هم چنین محتمل است که زمانی در گذشته آب داخل دیوار نشت کرده باشد و باعث زردی گچ شده باشد، که دیگر مشکلی ایجاد نمی کند.

راه حل های مقابله با زرد شدن گچ کاری

برای مقابله با زردشدن گچ کاری، شما ابتدا باید بررسی کنید که آیا منشا مشکل برطرف شده است یا نه. به عنوان مثال، اگر به خاطر نشتی لوله آب گچ زرد شده است، ابتدا مشکل لوله کشی را حل کنید. پس از برطرف کردن مشکل، شما دو راه برای بازسازی گچ کاری دارید.

گزینه ارزان تر و آسان تری هم وجود دارد. مثلا می توانید دیوارها را صاف و تمیز کنید تا هرگونه گرد و غبار از روی آنها پاک شود. آلودگی های دیگری هم که ممکن است باعث شوند رنگ به خوبی روی دیوار ننشیند باید از روی دیوار پاک شوند. کل اتاق را با سیلر/پرایمر روغنی یا الکلی رنگ آمیزی کنید تا مواد شیمیایی، لکه ها … از جمله زردی که مشاهده می کنید پوشیده شود. پس از انجام این کار، دیوارها را به سلیقه خود با رنگ لاتکس رنگ آمیزی کنید.

گزینه گران تر: برای خود ماسک گرد و چکش و پوشش پلاستیکی برای کف تهیه کنید و گچ روی دیوار تا تخریب کنید. سپس آن را با گچ خشک جایگزین کنید. گچ خشک جایگزین بسیار مناسبی برای گچ روی دیوارهای مرطوب است. هم چنین می توانید از دیوارهای گچی آماده استفاده کنید.

پیش از گچ کاری حتما اطمینان حاصل کنید که دیوار خشک شده باشد. اگر دیوار را بتونه می کنید، حتما بررسی کنید که محل های مشکوک به رطوبت کاملا خشک شده و عامل رطوبتی پشت دیوار تا به گچ جدید آسیب برساند وجود ندارد. 

روش های از بین بردن لکه های زرد روغنی

برای از بین بردن لکه های روی دیوار نیاز به یک کاردک، یک اسفنج، قلم مو، محلول سفیدکننده یا کلر، طرف پلاستیکی یا فلزی و رنگ نیاز است.

روش های از بین بردن لکه های زرد روغنی
روش از بین بردن لکه های زرد روغنی ایجاد شده روی دیوار گچی

روند حذف لکه های روغنی زرد رنگ روی سقف روندی مشکل است. مشکل کار این است که روغن به شدت به گچ نفوذ می کند، بنابراین، حتی با حذف لایه آهک و پوشش با چندین لایه رنگ، در طول زمان ممکن است دوباره با لکه های روغنی زرد رنگ روبرو شوید. برای حذف لکه های روغن از سقف، باید دنباله خاصی از اقدامات را انجام دهید:

  • محل حاوی لکه های زرد را از گرد و غبار و خاک پاک کنید.
  • دیوار را با پرایمر بپوشانید و صبر کنید تا پرایمر خشک شود.
  • رنگ را داخل سینی بریزید و با استفاده از غلتک، محل لکه را رنگ آمیزی کنید.
  • بخش هایی که رنگ آمیزی آنها با غلتک شخت است را با دقت با قلم مو رنگ آمیزی کنید.  
  • یک لایه رنگ را روی لکه های روی سقف بکشید تا خشک شود.
  • اگر لکه هنوز آشکار است، باید آن را چند بار دیگر رنگ کنید، تا زمانی که کاملاً از بین برود.
  • سپس بهتر است چند روز منتظر بمانید و اگر لکه ظاهر نشد، می توانید تعمیر سقف را شروع کنید.

ثتبیت رنگ

گاهی وقت ها پوشاندن گچ کاری که زرد شده با رنگ نمی تواند مشکل را حل کند و لکه های زرد هم چنان روی رنگ ظاهر می شوند. ممکن است راه حل های تثبیت رنگ نیز تاثیر مثبتی نداشته باشد.

این اتفاق می تواند به دلیل قدیمی بودن گچ کاری دیوار باشد که باعث می شود گچ آب رنگ روی دیوار را جذب کند و بنابراین لکه های زرد روی رنگ نیز به وجود بیایند. برای حل این مشکل می توان از رنگ ضدلک یا روغنی استفاده کنید. یا می توانید پیش از رنگ کردن دیوار یک لایه روغنی روی گچ کاری بکشید تا عایقی بین گچ و رنگ باشد و از جذب شدن آب جلوگیری کند.

البته بدون بازرسی دیوار مشخص کردن دلیل زردشدن گچ کاری کار آسانی نیست. اما معمولا استفاده از یک پوشش روی دیوار پیش از رنگ آمیزی می تواند از نفوذ رطوبت به لایه های بالاتر دیوار جلوگیری کند. اما پیش از رنگ کردن سعی کنید دلیل ایجاد لکه ها را شناسایی کنید و آن را برطرف کنید.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

جمع بندی

از بین بردن لکه های زرد روی سقف کار آسانی نیست، اما شدنی است. برای خلاص شدن از شر این لکه های زرد، ابتدا باید دلایل بروز آنها را تعیین کنید. بر این اساس، روش های از بین بردن لکه ها نیز متفاوت خواهد بود.

لکه های زرد روی سقف ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض دود، روغن و در نتیجه نشتی آب از بقات دیگر ساختمان ایجاد شود. چنین نقص هایی ممکن است در سقف و در مجاورت لوله های فاضلاب زنگ زده یا منبع آب ظاهر شود.

زمانی که لکه های زرد رنگ روی سقف یا دیوار دیده می شوند ساده ترین راه برای پوشاندن آنها استفاده از اسپری های رنگ است. با استفاده از رنگ یا پرایمر مبتنی بر روغن نیز ابتدا باید دیوار را پوشاند تا رنگ به خوبی روی دیوار بنشیند. اگر لکه ها بزرگتر هستند یا تا عمق بیشتری از دیوار پیشرفت کرده اند، باید از روش های اساسی تری برای برطرف کردن لکه ها استفاده شود.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.