گچ آلفا و بتا

گچ آلفا و بتا

گچ از رسوب و آسیاب کردن سنگ گچ یا کلسیم دی هیدرات به دست می آید و به دو نوع آلفا و بتا تقسیم می شود. سنگ گچ به طور فراوان و طبیعی در اکثر نقاط کره زمین یافت می شود.

پس از آسیاب و دسته بندی مناسب، گچ با مواد افزودنی مختلف مخلوط می شود تا به ویژگی های محصول مورد نظر برسد. بسته به تکنیک تولید، نوع سنگ گچی که به عنوان ماده اولیه استفاده می شود و نسبت اختلاط آب، مقاومت یک گچ می تواند از تا چهار برابر بیشتر از بتن سیمانی متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

علاوه بر این، قابلیت جذب آب آن می تواند مانند اسفنج زیاد یا مانند سنگ مرمر بسیار کم باشد. چگالی گچ تولیدی نیز از چگالی پلی استایرن تا گرانیت متغیر است.  

تفاوت های گچ آلفا و بتا

همان طور که گفته شد، دو نوع گچ وجود دارد: آلفا و بتا. اگرچه هر دو ترکیب شیمیایی یکسانی دارند، اما از نظر ساختار کریستالوگرافی متفاوت هستند. در گچ بتا، کریستال ها سوزنی شکل و بدون الگو هستند. اما در گچ آلفا، ذرات شکل بسیار تصفیه شده و هندسی تری دارند.

تفاوت بین گچ آلفا و بتا این است که گچ آلفا با مقدار کمتری آب به سیالیت بیشتری می رسد. نسبت اختلاط آب مورد نیاز برای دستیابی به میزان مشخصی از سیالیت گچ بسته به تکنیک تولید می تواند از 1 به 5 (وزن گچ/آب) تغییر کند.

در سطوح بالای این نسبت، تراکم گچ افزایش می یابد. ین کار مقاومت گچ را در برابر انبساط، فشار و خراش افزایش می دهد. اگر 100 گرم آب را با 25 گرم آب مخلوط کنیم (نسبت اختلاط 4 برای گچ آلفا)، مقاومت فشاری محصول حدود 900 کیلوگرم در سانتی متر مربع خواهد بود.

مقاومت فشاری بتن سیمانی حدود 275-300 کیلوگرم در سانتی متر مربع است، این نشان از اهمیت بالای گچ آلف دارد.

در سطوح نسبت اختلاط آب 5، مقاومت فشاری تا 1100 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. محصولات گچ با نسبت مخلوط کردن آب از 1 تا 1.5 فقط با گچ بتا تولید می شوند. در حالی که محصولات دارای نسبت 1.5 تا 5.0 فقط از طریق گچ آلفا تولید می شوند.

تولید گچ آلفا و بتا

روش تولید گچ آلفا و بتا در مراحل فیلتر و تصفیه کردن با هم تفاوت دارند. در تولید گچ بتا، کریستال ها معمولاً به شکل میله آسیاب می شوند وکمتر آسیاب می شوند.

در تولید گچ آلفا، کریستال ها ظریف تر و شکل هندسی بیشتری دارند، به علاوه اینها بسیار ریزتر آسیاب می شوند. هرچه آسیاب گچ آلفا ریزتر باشد، گچ سخت تر می شود.

تولید کچ آلفا و بتا
گچ آلفا و بتا در مراحل فیلتر و تصفیه کردن با هم تفاوت دارند

انواع گچ آلفا

گچ آلفا انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

آلفا ساده (همچنین به عنوان گچ کریستال شناخته می شود)

این گچ یک گچ با کیفیت عالی است و به عنوان پوشش بیرونی بسیار سخت استفاده می شود. اگر با گچ پلیمر استفاده شود، به یک انتخاب بسیار مناسب برای گچ کاری های فضای بیرون تبدیل می شود.

علاوه بر این، اگر گچ کاری متشکل از گچ آلفا ساده و گچ پلیمر را صیقل دهید، به یک سطح درخشان مانند سنگ مرمر دست پیدا می کنید.

گچ Modell

Modell سخت ترین نوع گچ آلفا است. با استفاده از این گچ می توان گچ کاری های ظریف و دقیقی ایجاد کرد. این نوع گچ آلفا نسبت به سایر گچ ها کمتر هوا را به دام می اندازد. همچنین چگالی و تراکم بیشتری نسبت به سایر گچ ها دارد.  چرا که ساختار ذرات آن بسیار ریز است و گچ حاصل بسیار متراکم است.

کاربردهای گچ آلفا

ریخته گری های ریز با جزئیات بیشتر معمولاً به گچ سخت تری مانند آلفا ساده نیاز دارند. گچ آلفا مخصوصاً برای قالبهای تزئینی مناسب است زیرا نه تنها محکم تر هستند، بلکه پس از پخت کامل نیز سبک تر می شوند.

برای جزئیات فوق العاده بهتر است از گچ پلیمر استفاده کنید، این به گچ اجازه می دهد تا سخت تر و کمی سبک تر عمل کند و همچنین خاصیت ضد آب دارد. علاوه بر این افزودن پلیمر به گچ به آن درخشندگی نیز می بخشد.

استفاده از گچ پلیمر و یا آلفا ساده یا Modell به گچ کاری مستحکم با جزئیات زیاد منجر می شود. پلیمر و الیاف شیشه ای استحکام سازه را تا 40٪ بهبود می بخشد.

انواع گچ بتا

Ceram N1

این گچ ترکیبی است از گچ و خاک چینی و مقاومت بالایی در برابر سایش دارد. با استفاده از این گچ می توان گچ کاری های بسیار ظریفی را تولید می کند که برای قالب های چینی و سفال ایده آل است.

اگرچه اغلب به عنوان یکی از انواع گچ آلفا در نظر گرفته می شود، اما سرام در واقع یک گچ بتا است اما هم دارای مزایای گچ آلفاست و هم بتا.

بیشتر برای ساخت قالب های لغزشی استفاده می شود، این به این دلیل است که جزئیات را پس از سخت شدن به خوبی حفظ می کند اما در حین حالف میزان کافی تخلخل دارد که به سفال یا چینی اجازه خشک شدن سریع را می دهد.

برای قالب های لغزشی توصیه می شود که از Ceram N1 استفاده کنید، این گچ بتا دارای برخی از خواص گچ آلفا است، که ساختار قوی تر و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دیگر گچ های قالب گیری دارد، اما همچنان توانایی عبور آب را دارد که به خشک شدن سریع مدل کمک می کند.

گچ قالب گیری پرستیا

پرستیا نرم ترین نوع گچ قالب گیری است. پرستیا یک گچ بتای دانه ریز است که به راحتی مخلوط می شود و خیلی سریع (15-30 دقیقه) خشک می شود، اما در واقع بسیار نرم است و می تواند به راحتی خرد شود.

این نوع گچ بتا برای ریخته گری سریع سازه های بدون جزئیات زیاد ایده آل است.

پرستیا کلاسیک (که به عنوان گچ دندان پزشکی نیز شناخته می شود)

درجه کمی سخت تر از گچ بتا برای مدل سازی خوب ساختارهای پیچیده تر که اغلب در صنعت دندانپزشکی  و همچنین در آسیب شناسی و دنیای پزشکی قانونی برای تهیه گچ در محل جنایت استفاده می شود.

در 8 تا 20 دقیقه خشک می شود و برای کنده کاری و مدل سازی ایده آل است.

جمع بندی

انتخاب یک گچ خاص برای یک پروژه خاص بسیار سلیقه ای است، با این حال چند قانون کلی وجود دارد که به شما در انتخاب گچ مناسب کمک می کند.

گچ بتا برای پروژه هایی که نیاز به خشک شدن سریع دارند مانند قالب گیری دندان، قالب گیری بلوک های ساده و هم چنین برای مجسمه سازی گچ بسیار مناسبی است. طبیعت نرم گچ بتا باعث می شود که بلوک با استفاده از ابزار به راحتی شکل داده و مدل سازی شود. در مقابل گچ کاری های ریز با جزئیات بیشتر معمولاً به گچ سخت تری مانند آلفا ساده نیاز دارند. گچ آلفا مخصوصاً برای قالب های تزئینی مناسب است زیرا نه تنها قوی تر هستند، بلکه پس از پخت کامل سبک تر از گچ بتا نیز می شوند.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

قیمت گچ

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.