Reception-plastering

گچ بری چیست و چه کاربردی در طراحی و دکوراسیون داخلی دارد؟

گچ بری در واقع هنر بریدن، کنده کاری و کاویدن به صورت و شکل های مختلف بر روی گچ است.هدف آن، ایجاد طرحی زیبا و هنرمندانه روی یک زمینه مثل دیوار یا سقف است.این کار منجر به شیک تر شدن و جذاب تر شدن محیط و فضای خانه یا محل کار می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

دکوراسیون خانه می تواند با انواع گچ بری مانند گچ بری دیوار، گچ بری سقف، گچ بری ستون و … تزئین شود که طرح و نوع آن بسته به سلیقه هر فرد، متفاوت می باشد. به جهت بالا بردن کیفیت نهایی کار، نیاز است که مواردی از جمله

 • قدرت رنگ پذیری
 • چسبندگی
 • شکل پذیری

مورد توجه قرار بگیرند.

گچ بری باید توسط شخصی با تجربه صورت گیرد، زیرا این هنر برای جلوه بیشتر نیاز به تجربه دارد.

برای مثال ایجاد نقوشی ظریف همانند گل و گیاه که نیازمند به رعایت بسیاری از جزئیات دارد و یا دیگر طرح های هنری برای آن که بتوانند محیط تکراری و خسته کننده را تبدیل به محیطی دلنشین و صمیمی تبدیل کند، به دقت و مهارت زیادی نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با گچ بری در معماری ایرانی.

انواع گچ بری در فضای داخلی ساختمان

گچ بری ساختمان از دیرباز دارای سبک و سیاق متفاوتی بوده است. هنرمندان ایرانی زیادی توانسته اند این هنر را در بسیاری از بناها به جای گذارند. به گونه ای که امروزه در ایران بناهای تاریخی فراوانی را مشاهده می کنیم که گچ بری آن ها شاید به حدود صدها سال قبل بر گردد.

امروزه نیز یکی از بیشترین فضاهایی که نیازمند این هنر می باشد، فضای داخلی ساختمان ها است و خوشبختانه دارای تنوع طرح بسیاری همانند طرح های زمینه ای و سطح، طرح های حاشیه ای و دیگر طرح های خاص است.

سقف و دیوارها از جمله قسمت هایی هستند که نیازمند طرح های زمینه ای هستند. گچ کار می تواند انواع طرح های مقرنس، تذهیب و انواع گل ها را به صورت خارق العاده ای بر روی آن ها پیاده سازی کند.

گچ بری سقف
سقف و دیوارها از جمله قسمت هایی هستند که نیازمند طرح های زمینه ای با استفاده از گچ بری هستند.

برخی دیگر از قسمت های فضای داخلی ساختمان مانند کناره های راه رو یا راه پله، سقف و دیگر گوشه ها و زوایا وجود دارد که برای آن ها می توان طرح های حاشیه ای زیادی را در نظر گرفت.

برای امتداد یک مسیر همانند قسمت هایی که نام برده شده می توان طرح های حاشیه ای گچ بری مثل چنگ، تذهیب و یا چدن را به کار برد زیرا این طرح ها باعث افزایش زیبایی این فضاها می شوند تا این محیط های ساده و بی روح را زیبایی بخشند.

برخی دیگر از قسمت ها در طراحی و دکوراسیون داخلی وجود دارد که نیازمند پیاده سازی طرح های خاص می باشند برای مثال فضای بالای شومینه و یا ستون ها را در نظر بگیرید، بی شک اگر فضای خالی ایجاد شده این قسمت ها را با هنر خارق العاده گچ بری و با کمک یک طرح خاص مزین کنید؛ محیطی متنوع تر و در عین حال با نشاط تر خواهید داشت.

تاثیر گچ بری مدرن یا جدید بر دکوراسیون داخلی

گچ بری از گذشته تا کنون دست خوش بسیاری از تغییرات قرار گرفته است. در هر دوره از زمان طرح های متفاوتی از آن مورد استقبال قرار می گرفت. برای مثال رایج ترین طرح ها که در گذشته به کار می رفت انواع طرح های سنتی بود.

البته این گونه طرح ها تا به امروزه نیز جایگاه خود را حفظ کرده است. اما نه به اندازه طرح های مدرن و به اصطلاح طرح های امروزی و برای صحت این کلام کافی چرخی در کوچه و خیابان بزنید و به طرح های گچ بری ساختمان ها توجه کنید.

از جمله جدید ترین و مدرن طرح های گچ بری که افراد ترجیح می دهند از آن ها برای تزیین فضاهای داخلی خانه و به طور کلی ساختمان های خود استفاده کنند عبارت است از

 • نورپردازی های مخفی،
 • گچ بری دور لوستر،
 • رابیتس کاری،
 • راویز کاری،
 • نور پردازی سقف
 • و …

که هر کدام زیبایی خاص خود دارند و هر فرد مطابق با ویژگی های فضایی که نیازمند گچ بری است و همچنین سلیقه خود می تواند هر گونه از روش های مدرن گچ بری را برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود انتخاب کند.

برای مثال طرح گچ بری گلویی را که اصطلاحا همان ابزاری است که مابین دیوار و سقف خانه قرار می گیرد، در بیشتر منازل دیده اید و یکی از پر طرفدارترین طرح هایی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

گچ بری فضای پذیرایی
امروزه از گچ بری در هنرهایی مثل رابیتس، نورپردازی مخفی و.. در ساختمان استفاده می شود.

کاربرد انواع گچبری و گچ کاری در دکوراسیون و فضای داخلی

گچ بری و گچ کاری که پیش تر هم بیان شد دارای تنوع بسیاری است و در روش های بسیاری انجام می شود که هر چه شخص گچ کار دارای مهارت بیشتری باشد به همان میزان کار نهایی دارای کیفیت و زیبایی بیشتری خواهد بود.

اشخاصی که هنر گچ بری را دارا هستند باید بتوانند توانایی های خود را متناسب با سلایق امروزی مشتریان خود بالا ببرند، بدین منظور نیاز است که بر انواع روش های گچ بری و گچ کاری تسلط داشته باشند و طرحی را که مشتری بدان علاقمند می باشد را با مهارت زیادی بر روی فضاها پیاده سازی و ایجاد کند.

از جمله رایج ترین شیوه های گچ بری که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است عبارت است از

 • گچ بری دستی
 • گچ بری پیش ساخته
 • گچ بری آماده
 • گچ بری ساده

که هر کدام از این روش های کلی نیز به زیر دسته های متنوع دیگری تقسیم می شود. برای مثال:

 • نقش بر جسته،
 • پته،
 • لایه ای،
 • برهشته،
 • کلوخی،
 • شیر و شکری
 • و …

که هر کدام از این روش ها ویژگی های خاص خود را دارا می باشند و مختص فضاهای مختلفی هستند.

گچ بری ساختمان

برای مثال نورپردازی مخفی علاوه بر فضاهای داخلی در نمای بیرونی ساختمان نیز قابل اجرا است به این صورت که می توان کل نمای خارجی ساختمان را با کمک نورپردازی مخفی مزین کرد.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.