گچ کاشی و سرامیک

کاربرد گچ در صنعت کاشی و سرامیک

گچ یک ماده قوی و بسیار جاذب با کاربردهای زیادی در صنعت کاشی و سرامیک است. کاربردهای متداول گچ در تولید کاشی و سرامیک شامل قالب سازی، تولید لعاب و ایجاد سطوحی برای چسباندن و خشک کردن رس است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

انواع گچ مورد استفاده در کاشی و سرامیک

در ادامه به بررسی انواع مختلفی از گچ می پردازیم که در صنعت کاشی و سرامیک استفاده می شوند. هر یک از آنها به دلیل ویژگی های مختلفی که دارند می توانند برای اهداف مختلفی کاربرد داشته باشند.

گچ سفالگری

این گچ یک گچ همه کاره عالی است.معمولاً از آن برای ساخت قالب های لغزش و قالب های پرس استفاده می شود. اندازه ذرات این گچ بسیار ریز است و مش بالایی دارد. از آن برای ساخت قالب های با جزئیات زیاد استفاده می شود. هم چنین این گچ می تواند تمام جزئیات را به خوبی ثبت کند.

برای تهیه ملات گچ سفالگری باید گچ و آب به نسبت 100 به 70 با هم ترکیب شوند تا قوام ملات مناسب باشد. زمان گیرش گچ حدود 27 تا 37 دقیقه است.

در مقایسه با گچ های دیگر، گچ سفالی ضعیف تر بوده و بیشتر مستعد فرسایش است. با این حال، برای ساخت قالب کاشی و سرامیک، این گچ آب بیشتری نسبت به گچ های سخت تر جذب می کند که برای استفاده مکرر در قالب های پرس مناسب است.

Hydrocal

این گچ نسبت به گچ سفالگری قوی تر است و تا دو برابر بیشتر می توان آن را فشرده کرد. این به این معناست که دوام این گچ بیشتر است و احتمال فرسایش کمتری دارد. به دلیل این ویژگی، Hydrocal یک گچ ایده آل برای ساخت قالب های موردی و سایر قالب های بزرگتر کاشی و سرامیک است.

برای تهیه ملات گچ Hydrocal ، باید تقریباً 45 قسمت آب و 100 قسمت گچ را با هم مخلوط کرد. زمان گیرش این گچ حدود 25-35 دقیقه است.

هیدروستون

یکی دیگر از انواع گچ که در ساخت قالب های کاشی و سرامیک کاربرد دارد گچ هیدروستون است. هیدروستون یک گچ بسیار قوی است و برای کاربردهایی مناسب است که مقاومت بالا به خصوص در برابر سایش امری ضروری باشد.

به عنوان مثال، برای قالب هایی با سطوح گوه ای، هیدروستون یک انتخاب عالی است. مخلوط هیدروستون باید از 32 قسمت آب به نسبت 100 قسمت گچ تشکیل شده باشد. زمان گیرش آن حدود 17 – 20 دقیقه است.

زمان گیرش هیدروستون نسبت به دیگر گچ ها پایین تر است و استحکام بسیار بیشتری دارد.  

Ultracal

یک سیمان گچی با قابلیت جذب آب کم است که برای ابزارکاری های دقیق مناسب است. اگر به دنبال یک ماده برای تراشکاری و ابزارکاری های ظریف و با جزئیات هستید، این گچ انتخاب خوبی است.

ملات گچ Ultracal از 38 قسمت آب و 100 قسمت گچ تشکیل می شود. زمان گیرش آن بین 25 تا 35 دقیقه است.

FGR

گچ FGR زمان گیرش طولانی دارد و امکان ساخت اقلام با استحکام بالا و تقویت شده با فایبرگلاس را می دهد. هنگام مخلوط کردن FGR ، ملات باید تقریباً 72 قسمت آب و 100 قسمت گچ باشد و زمان گیرش آن حدود 27-37 دقیقه است.

 نکات استفاده از قالبهای گچی در تولید کاشی و سرامیک

کاربرد گچ در ساخت کاشی و سرامیک
از قالب های گچی در ساخت و تولید کاشی و سرامیک استفاده می شود.

روش های مختلفی برای استفاده از قالب های گچی و ساخت کاشی و سرامیک با استفاده از این قالب ها وجود دارد. در ادامه به بررسی چند مورد از این روش ها و نکات مرتبط می پردازیم.

جداکننده قالب

یکی از مواد مفید در استفاده از قالب های گچی برای ساخت کاشی و سرامیک ماده جداکننده قالب است.

هدف از استفاده از ماده جداکننده قالب ایجاد یک مانع بین اجسام است تا بعدا راحتتر بتوان کاشی یا سرامیک را از قالب جدا کرد.

انواع مختلفی از مواد جداکننده قالب وجود دارند که برخی تنهای به این منظور تولید می شوند. اما در عمل می توان از وازلین، صابون مایع دست، اسپری روغن، روغن نباتی و مواد دیگری که چسبندگی را کاهش دهند استفاده کرد.

توجه کنید که وازلین ضخیم و سفت است. بنابراین ممکن است پس از خشک شدن رد آن روی کاشی یا سرامیک باقی بماند.  

یکی از مواد غیرمعمول که برای این کار استفاده می شود کرم موبر است. این کرم پس از خشک شدن یک لایه مومی شکل به جا می گذارد که از چسبیدن کاشی و سرامیک به قالب جلوگیری می کند.

هم چنین می توان از گل رس نیز به عنوان ماده جداکننده استفاده کرد. قالب گچی آب را جذب می کند و باعث خشک شدن گل می شود. در نهایت یک لایه نازک از خاک رس روی قالب به جا می گذارد.

یکی از مشکلات مواد مختلف جداکننده قالب این است که آنها می توانند سطح گچ را مسدود کرده و باعث متخلخل شدن آن شوند. بنابراین باید پس از اتمام کار تا جایی که امکان دارد ماده جداکننده را از روی قالب پاک کنید.

روش گچ به گچ

گاهی اوقات ممکن است لازم داشته باشید تا قالبی بسازید که دقیقا مکمل قالبی دیگر باشد. برای این کار می تواند در قالب مورد نظر گچ بریزید تا طرح مکمل آن را بسازید. در این روش مهم است که از ماده جداکننده قالب استفاده کنید زیرا در غیر این صورت گچ به قالب خواهد چسبید.

کنده کاری قالب های پرس گچی

اگر بخواهید کاشی و سرامیک با طرح های برجسته تولید کنید، لازم است که قالب های پرس گچی با طرح های کنده کاری شده بسازید.

برای این کار، ابتدا باید گچ را در ظروف پلاستیکی قالب گیری کنید تا شکل کلی آن به دست آید. چون قالب پلاستیکی است، به طور معمول پس از نیم ساعت خشک شدن، گچ به خودی خود از قالب جدا می شود. اما اگر گچ بیش از حد در قالب بماند و به آن بچسبد باز هم مشکلی نیست چرا که همیشه می توان قالب پلاستیکی را جدا کرد.

حال که شکل کلی قالب گچی به دست آمده است، می توانید طرح ها را روی آن حک کنید و از آن به عنوان  قالب های پرس استفاده کنید.

در حین کنده کاری، هر چند وقت یک بار مقداری خاک رس روی قالب گچی بریزید و با برس آن را پاک کنید. این باعث می شود که ذرات گچ اضافه از روی قالب پاک شود و شما بهتر ببینید که طرح کنده کاری به چه شکل در آمده است. می توانید چند بار از همان خاک رس قبلی استفاده کنید اما پس از مدتی آن را تعویض کنید.

این قالبها پس از کنده کاری می توانند به عنوان قالبهای پرس برای تولید کاشی و سرامیک های طرح دارد استفاده شوند.

جمع بندی

گچ ماده ای بسیار پرکاربرد است که می توان موارد استفاده از آن را در صنایع مختلفی مشاهده کرد. صنعت کاشی و سرامیک نیز از این قاعده مستثنی نیست و گچ استفاده های مختلفی در این صنعت دارد. مهم ترین کاربرد گچ در صنعت کاشی و سرامیک ساخت قالب است. انواع مختلفی از گچ برای ساخت قالب وجود دارند که بسته به طرح و نوع کاشی و سرامیک تولیدی می توان از آنها بهره گرفت.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.