گچ سفید عایق صوت، دارای عایقی حداقل سه برابری نسبت به سایر گچ های معمولی است.

گچ عایقی ضد صدا و کاربرد آن در ساختمان سازی

گچ عایقی ضد صدا از جمله جدیدترین و در عین حال پرکاربردترین محصولات در صنعت ساختمان است. پایه اصلی آن، گچ های ساختمانی معمولی همراه با افزودنی هایی است که موجب مقاومت در برابر صدا می شود. همچنین این نوع گچ، دارای خصوصیات و مزیت های برجسته ای در مقایسه با سایر گچ های معمولی است.

مقایسه گچ عایق با گچ معمولی

گچ سفید عایق صوتی، نسبت به سایر گچ های معمولی، حداقل سه برابر بیشتر در برابر صدا مقاوم است. این نوع گچ معمولا به عنوان گچ زیر کار و یا جایگزین گچ و خاک به کار گرفته می شود. اجرای این گچ با ضخامتی یک سانتی متری، عایق صوتی و حرارتی ایجاد می کند که تا سه برابر بیشتر از گچ های معمولی مقاومت دارد. اجرای آن موجب آرامش ساکنین ساختمان و همچنین کاهش میزان مصرف انرژی در سرما و گرما می شود.

 کاربرد پرلیت در تولید گچ عایق صوتی

پرلیت به عنوان یک ماده معدنی پرکاربرد در صنایع مختلفی به صورت منبسط یا خام مورد استفاده قرار می گیرد. جنس پرلیت از سیلیس است. جهت استفاده ابتدا باید آن را فرآوری کرده و به شکل پودر میکرونیزه درآورد. این افزودنی یکی از موادی است که برای تولید گچ عایقی ضد صدا و ضد آتش نیز استفاده می شود.

پرلیت نوعی ماده معدنی است که به شکل پودر میکرونیزه در آمده و در تولید گچ عایق مورد استفاده قرار می گیرد
پرلیت یک ماده افزودنی است که از آن در ساخت گچ های عایق استفاده می شود.

از جمله دلایلی که باعث شده تا از پرلیت در صنایع مختلف به خصوص تولید گچ های عایق استفاده شود ویژگی های منحصر به فرد زیر است:

 • رنگ سفید
 • PH خنثی
 • عایق بودن در برابر حرارت، رطوبت و صوت
 • چگالی کم
 • تخلخل مناسب
 • قابلیت ذخیره سازی آب
 • قابل بازیافت بودن

افزودن این ماده به گچ معمولی، آن را به یک ماده مقاوم در برابر حرارت و صوت تبدیل می کند. به همین منظور کاربرد پرلیت در سال های اخیر در صنایع تولید گچ به شدت افزایش یافته است.

روش گچ کاری گچ عایق

از گچ عایقیضد صدا می توان همانند سایر گچ های معمولی به روش دستی یا سنتی استفاده نمود. بدین ترتیب که در ابتدا یک لایه گچ با ضخامت زیاد روی دیوار کشیده می شود. پس از خشک شدن، لایه نهایی که ضخامت کمتری نسبت به لایه اول دارد به آن اضافه می شود.

با اعمال این لایه گچ، دیوارهای ساختمان تاحدودی نسبت به صدا مقاوم می شوند. البته این نوع گچ به طور کامل نمی تواند از انتقال صوت جلوگیری کند. اما مزیت آن نسبت به سایرگچ های معمولی این است که می تواند ضریب انتقال صوت را تا حدود سه برابر کاهش دهد.

چرا از گچ عایقی ضدا صدا در ساختمان سازی استفاده می شود؟

اصلی ترین دلیل استفاده از گچ عایقی ضد صدا، رفع مشکل انتقال صدا بین دیوارهای مجاور واحدهای یک ساختمان است. هرچند راه حل های زیادی وجود دارد که با کمک آن ها می توان این مشکل را رفع کرد. اما به کار بردن گچ های عایقی ضد صدا جزء مدرن ترین روش هایی است که به سازندگان کمک می کند، ساختمان هایی بسازند که ساکنین در آنها آرامش بیشتری را احساس کنند.

علاوه بر قابلیت کاهش ضریب انتقال صوت، دلایل زیاد دیگری وجود دارد که سازندگان را ترغیب می کند از این گچ استفاده کنند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای بسیار راحت بدون نیاز به تراز کردن دیواره ها
 • ضد ترک و ضد خش بودن
 • زیبایی ظاهری منحصر به فرد
 • کاهش ضریب انتقال حرارتی بین دیوارهای داخلی و خارجی
 • کاهش اتلاف انرژی
 • قیمت مقرون به صرفه

ویژگی های گچ عایقی

امروزه در ساخت و ساز مدرن، مواد متفاوتی وجود دارد که دارای ویژگی عایق ضد صدا می باشند. از جمله این پوشش ها، نوع خاصی از گچ است. مواد با کیفیت بالا، در صورت استفاده درست، می توانند حدود پنجاه درصد از نویزهای بیرون اتاق را جذب نمایند. همچنین بر خلاف دیگر انواع پوشش های ضد صدا، سطح گچ کاری شده کاملا یکنواخت و فاقد اتصالات می باشد. این امر موجب می شود سطح بالایی از جذب صدا انجام پذیرد.

مزیت گچ های عایق در گچ کاری

گچ پلیمری یا ترکیبی از جمله سیوا، ساتن و گچ پاششی، دارای مزیت های برجسته ای در مقایسه با سایر گچ های معمولی هستند. به طورکلی گچ های عایق، به علت وجود مواد افزودنی تا حد زیادی، دارای ویژگی های عایق شدگی هستند. در حقیقت هر نوع گچ عایقی به خاطر دارا بودن پرلیت در خود و همچنین دارا بودن خواص گچ، عایق صدا و حرارت و حتی نم و آتش می باشند.

ارزش به کارگیری گچ عایق در گچ کاری نسبت به سایر گچ ها بیشتر است.

با توجه به موارد اقتصادی باید بگوییم که ارزش به کارگیری گچ عایق نسبت به سایر گچ ها بیشتر است اما باید توجه داشت که این نوع گچ ها به خاطر مواد شیمیایی درون ترکیباتشان، در مقایسه با دیگر محصولات معمولی، قیمت بیشتری دارند.

به طور کلی مزیت گچ های عایقی همچون گچ عایقی ضد صدا و گچ عایقی ضد آتش و غیره را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • استفاده آسان به طوریکه حتی یک فرد مبتدی هم به راحتی قادر است از این نوع گچ برای گچ کاری ساختمان ها استفاده کند.
 • این نوع پوشش های ایمنی در ایجاد آرامش و حفظ سلامتی انسان بسیار موثر هستند.
 • جوندگان و حشرات قادر به از بین بردن و خراب نمودن این نوع از گچ نیستند.
 • مقاومت زیادی در برابر تغییر دما و رطوبت دارند و به خاطر وجود این ویژگی می توان از گچ عایق در اتاق هایی با رطوبت بالا استفاده نمود.
 • این نوع گچ، نوعی پوشش قدرتمند و بسیار بادوام به شمار می آید و اگر از مواد با کیفیت، تهیه شده باشد، خصوصیات فنی آن می تواند تا بیش از ده سال ماندگاری داشته باشد.

تنها عیب گچ عایقی ضد صدا این است که نیاز به دکوراسیون بیشتر با مواد تزئینی دارد. هم چنین استفاده از آن موجب بالا رفتن هزینه های اقتصادی و صرف زمان زیاد می شود.

انواع مختلف گچ عایقی

انواع گچ عایقی ضد صدا با ترکیب کردن مقادیر مختلفی از موارد زیر می تواند تولید شود:

 • پایه ها که ممکن است ملات سیمانی، آهک و یا گچ باشد.
 • پلیمرها
 • پرکننده های مختلف

کاربردهای با گچ عایق صوتی

ترکیب گچ با خاصیت عایق صدا بیشتر در اتاق هایی با ترافیک زیاد به کار گرفته می شود. برای مثال در اماکن پذیرایی عمومی، کافه ها و رستوران ها، نیاز است سطح مناسبی از عایق صوتی روی دیوارها اعمال شود تا بازدیدکنندگان آرامش بیشتری داشته باشند. از انجاییکه این گونه موسسات بیشتر در خیابان های شلوغ یا در كنار ترابری قرار دارند، استفاده از گچ عایقی ضد صدا در این مکان ها تا حد زیادی می تواند موجب ایجاد حس آرامش در محیط شود.

جهت تزئین نمودن اماکن مسکونی نیز از گچ عایقی ضد صدا استفاده می شود. این ماده یک نوع پوشش کاملا زیبا ایجاد می نماید به گونه ای که دیگر نیازی به پوشاندن دیوار با لایه تزئینی نهایی نمی باشد. جهت محافظت موثر اتاق در مقابل سر و صدای زیاد، تنها نیاز است که یک لایه از مخلوط با ضخامت کافی روی دیوار اعمال گردد.

این نوع گچ همچنین در سالن های سینما به این دلیل که از سالن ها در مقابل سر و صدا محافظت می کند، (سر و صداهایی که می تواند حین تماشای فیلم تداخل ایجاد نماید) مورد استفاده قرار میگیرد.

علاوه بر این موارد، از این نوع متریال جهت تزئین انواع ساختمان های زیر نیز به کار گرفته می شود:

 • اتاق اداری و کنفرانس و اتاق های مطالعه
 • مراکز تجاری
 • کتابخانه ها
 • ساختمان های اداری و دادگاه

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.