کاربرد گچ در کشاورزی

گچ در صنعت کشاورزی

گچ کشاورزی یکی از موادی است که برای کمک به صنعت کشاورزی در پاسخ به تقاضای روزافزون مواد غذایی کاربرد دارد. امروزه، تقاضا برای تولید مواد غذایی به طور روزانه رشد قابل توجهی دارد. بسیاری از افراد برای دستیابی به کیفیت و بهره وری بیشتر از گچ کشاورزی استفاده می کنند. 

محبوبیت گچ کشاورزی روزانه در حال افزایش است. علاوه بر کاهش سمیت ناشی از آلومینیوم در لایه های زیر سطح خاک، مواد مغذی مهمی را برای گیاهان فراهم می کند. استفاده از گچ کشاورزی رشد ریشه گیاهان و در نتیجه راندمان بیشتری در کل پروسه تولید را تضمین می کند. این گچ باعث دستیابی به نتایج بهتر در طول مراحل تولید مواد غذایی می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گچ ساختمانی. روش تولید، انواع و کاربردهای گچ.

در ادامه به بررسی مزایای استفاده از گچ کشاورزی، نحوه کارکرد آن و پیشرفت هایی را که در تولیدات کشاورزی ایجاد می کند، می پردازیم.

افزایش بهره وری محصولات با استفاده از گچ کشاورزی

استفاده از گچ به عنوان یک منبع معدنی برای تغذیه گیاهان چیز جدیدی نیست. از گچ در دوران یونان باستان نیز برای تامین مواد معدنی مورد نیاز گیاهان استفاده می شده است.

اکتشافات اخیر در رابطه با گچ کشاورزی نشان می دهند که این گچ مزایای دیگری نیز دارد. بنابراین امروزه توصیه های مربوط به استفاده از گچ کشاورزی برای افزایش بهره وری محصولات بیشتر به گوش می خورند.

از آنجا که حلالیت گچ کشاورزی 172 برابر بیشتر از سولفات و سنگ آهک است، برای تصفیه کردن لایه های خاک بسیار کارآمد است.

این بدان معنی است که با استفاده از گچ در صنعت کشاورزی می توانید سمیت آلومینیوم را به طور موثری در لایه های درونی خاک کاهش دهید و یک سد شیمیایی ایجاد کنید که از نفوذ آلومینیوم به ریشه جلوگیری می کند.

این روش همچنین یک روش کارآمد برای تأمین کلسیم و همچنین توزیع پتاسیم و منیزیم به عمیق ترین لایه های خاک است. در نتیجه این پیشرفت چشمگیر در تغذیه سیستم ریشه، گیاهانی خواهیم داشت که در برابر خشکسالی مقاومت بیشتری دارند و بسیار مثمر ثمر هستند.

فراهم کردن منابع مهم مواد مغذی برای گیاهان

کمبود کلسیم در خاک های گرمسیری بخشی از مشکلات روزمره ای است که کشاورزان در این مناطق با آن دست و پنجه نرم می کنند. این امر نه تنها در لایه کشت (لایه های بالایی خاک) بلکه در زیر سطحهایی با عمق 20 تا 40 سانتی متر نیز رخ می دهد.

استفاده از گچ کشاورزی باعث بهبود شاخص توزیع شده و بنابراین میزان کلسیم خاک را افزایش می دهد. همان طور که قبلا اشاره شد، از این طریق از اشباع خاک توسط آلومینیوم نیز جلوگیری می کند.

اثر گچ کشاورزی بر سلامت محصولات

گچ کشاورزی علاوه بر تاثیراتی که بر بهره وری محصولات دارد، در زمینه سلامتی نیز بسیار تاثیرگذار است. گچ کشاورزی از محصولات در برابر آفات، بیماری ها و حتی شرایط کم آبی که باعث از بین رفتن گیاهان کشاورزی می شود، محافظت می کند.

اصلاح ترکیبات شیمیایی خاک به کمک گچ

اگر میزان نمک موجود در خاک بیش از حد باشد، باعث ایجاد عدم تعادل منابع غذایی می شود. این کار مستقیما روی عملکرد گیاهان تاثیر می گذارد. این نوع خاک، که در چندین منطقه در کشور برزیل بسیار مشاهده می شود، می تواند بر عملکرد نهایی تولید محصولات کشاورزی تأثیر منفی بگذارد.

از گچ کشاورزی برای افزایش حاصلخیزی خاکهای شور استفاده می شود. در نتیجه این خاک به دلیل محتوای بالای سدیم، خاصیت قلیایی پیدا می کنند.

به منظور خلاص شدن از شر قلیایی بودن اضافی خاک، که شرایط نامطلوبی را برای رشد گیاهان ایجاد می کند، کارشناسان کشاورزی توصیه می کنند که از گچ کشاورزی استفاده شود.

گچ کشاورزی با جذب سدیم یا پتاسیم خاک و جایگزینی آن با کلسیم، از میزان سمیت آن می کاهد. هم چنین به عملکرد بهتر محصولات کشاورزی کمک می کند.

گچ کشاورزی به عنوان اصلاح کننده خاک

به لطف وجود مقادیر بالای گوگرد و کلسیم در گچ کشاورزی، این گچ در کاهش تلفات آمونیاک در کود یک عامل مهم است. همچنین منبع مهمی برای تضمین و تامین منابع مواد مغذی گیاهان و کاهش بوی نامطبوع است.

بهبود جذب مواد مغذی توسط گچ در صنعت کشاورزی

گوگرد موجود در گچ کشاورزی، به دلیل اینکه به شکل سولفات است، باعث می شود گیاهان مواد مغذی بسیار بیشتری جذب کرده و همچنین سرعت جذب مواد مغذی را افزایش می دهد.

این اثر گچ کشاورزی به صورت آنی و فوری اتفاق می افتد و بهره وری آن تضمین شده است، چرا که 60 درصد گوگرد موجود در گچ کشاورزی در آب محلول است و به صورت آنی در اختیار گیاهان قرار می گیرد. 40 درصد باقیمانده در طول کل چرخه گوگرد مورد نیاز محصولات را تامین می کند.

به عنوان یکی دیگر از اثرات مثبت گچ کشاورزی در تامین منابع غذایی گیاهان، می توان اشاره کرد که با استفاده از گچ کشاورزی در فرآیند کشت قند، می توان از دست رفتن ساکارز آن جلوگیری کرد.

هم چنین از گچ کشاورزی به عنوان کود در کشت حبوبات استفاده می شود تا منابع گوگرد و کلسیم مورد نیاز آنها را تامین کند.

مزایای دیگر گچ کشاورزی

گچ کشاورزی بهره وری محصولات را افزایش می دهد و باعث ایجاد نتایج بهتر در یک مساحت کوچکتر می شود. این باعث می شود که نیاز به مناطق بزرگ برای کشت محصولات کشاورزی کاهش یابد و صرفه اقتصادی بیشتر شود.  

گچ کشاورزی هم چنین به مدیریت منابع آب بسیار کمک می کند. زیرا تأثیرات آن باعث استفاده بهتر از آب در لایه های عمیق تر خاک محل کشت می شود.

با استفاده از گچ کشاورزی عمل کاشت مستقیم با راه حل هایی برای حل مشکل باروری کم در لایه های عمیق تر خاک تسهیل می شود. هم چنین از فرسایش جلوگیری می کند.

در مناطقی که در آنها عملیات احیای جنگل در حال انجام است، استفاده از گچ کشاورزی به دسترسی به نتایج بهتر در حفظ چوب درختان کمک می کند.

خرید گچ از درب کارخانه

برای خرید گچ سفیدکاری و خرید گچ زیرکار با قیمت عمده از درب کارخانه از محصولات سوپرگچ فولاد نو و آزادگان دیدن فرمایید:

قیمت گچ

برای اطلاع از قیمت روز گچ سفیدکاری به صفحه قیمت گچ مراجعه کنید.

جمع بندی

استفاده از گچ کشاورزی برای افزایش بهره وری روی انواع گیاهان و خاک ها آزمایش شده است. گچ کشاورزی به عنوان اصلاح کننده خاک و حفظ خاک برای کشت های پیاپی نتایج بسیار مثبتی را به همراه دارد.  

گچ کشاورزی دیگر تنها یک محصول جانبی از فرآیند تولید کارخانه های گچ نیست. این گچ می تواند یک راه حل کارآمد و با صرفه اقتصادی برای کشاورزان باشد.

با توجه به کاربردها و مزایایی که برای گچ کشاورزی ذکر شد، مشخص است که این گچ چگونه می تواند یک گزینه پایدار و مطمئن برای بهبود و حفظ سلامت محصولات کشاورزی باشد.  استفاده از گچ کشاورزی در بخشها و مناطق مختلف، یک راه حل مطمئن برای هر کسی است که می خواهد تولید خود را بدون از دست دادن کیفیت آن افزایش دهد.

برچسب ها:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.